
Siedem krajów Europy Środkowo-Wschodniej podpisało ostatnio protokół o zrównoważonym rozwoju turystyki, który ma głównie na celu ochronę pasma górskiego Karpat.
Konwencja Karpacka została utworzona w 2003 roku przez siedem państw europejskich, które mają dostęp do tego niezwykłego pasma gór.
Teraz, ministrowie reprezentujący Słowację, Czechy, Węgry, Polskę, Rumunię, Serbię i Ukrainę łączą swoje siły w celu zagwarantowania zrównoważonego rozwoju turystyki w tym specyficznym regionie, przy jednoczesnej ochronie jego ekosystemu.
Turystyka jest kluczem dla regionu, a skoordynowane działania mają na celu poprawę w gospodarowaniu tym skarbem naturalnym, jakim bez wątpienia Karpaty są.
Karpaty urzekają przede wszystkim niesamowitym krajobrazem i od lat są jedną z najbardziej popularnych destynacji turystycznych wśród miłośników gór z całego świata.
Lokalny ekosystem musi być jednak zachowany, gdyż Karpaty są domem dla niektórych ssaków, takich jak: niedźwiedź brunatny, wilk i ryś. W regionie często spotkać można także żubry, łosie, dziki oraz ptaki – orła, puchacza, cietrzew, jak również wiele gatunków rzadkich owadów.
Podczas ostatniego spotkania w Bratysławie, kiedy to Słowacja przejęła przewodnictwo w Konwencji Karpackiej, wszystkie kraje członkowskie podpisały także protokół w sprawie zrównoważonego rozwoju turystyki w regionie, który został opracowany przez UNWTO oraz Program Ochrony Środowiska ONZ.
Podobnie jak w przypadku innych międzynarodowych konwencji, także ta inicjatywa ma na celu poprawę współpracy i ustalenie wspólnej strategii działania, która w dłuższym terminie będzie miała pozytywny wpływ na karpacki ekosystem i rozwój turystyki w regionie.
Wycieczka w Karpaty
Szukasz wycieczki lub wypoczynku w górach, poszukaj wycieczkę w naszym serwisie www.ogloszeniaturystyka.pl, napisz do nas lub wyślij e-maila, a przygotujemy dla Ciebie podróż życia.
Słowacja będzie przewodniczyć konwencji do roku 2014. Miejmy zatem nadzieję, że do tego czasu nowe zasady będą w pełni przestrzegane, a niektóre kraje należące do UE dostaną dofinansowania na rozbudowę infrastruktury turystycznej i troskę o ekosystem Karpat.
Źródło: www.tourism-review.pl
Fotografie pochodzą z serwisu flickr.com na licencji Creative Commons
Śródtytuły pochodzą z serwisu: TravelHoliday.pl