Rozciąga się w Polsce południowej, od Wielunia, poprzez Częstochowę w kierunku Krakowa. Jest to przepiękna kraina o niezwykle urozmaiconym krajobrazie, bogata w zabytki, cenna pod względem przyrodniczym i kulturowym.
Obszar ten bardzo licznie odwiedzają turyści, przemierzający pieszo, rowerem lub konno wytyczone szlaki (autem niestety często trzeba nadrabiać, bo niektóre ścieżki są nieprzejezdne), wiodące przez najbardziej malownicze tereny Jury. Potoczne określenie tego malowniczego zakątka - Jura pochodzi od nazwy okresu jurajskiego w trakcie ery mezozoicznej, kiedy to osadziła się większość skał budujących ten region.
Najbardziej charakterystyczne elementy krajobrazu Wyżyny to warownie (w większości wybudowane w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego dla obrony obszarów przygranicznych) bądź ich ruiny przysiadłe na jurajskich wzgórzach niczym orle gniazda, stąd nazwa szlaku wiodącego wśród nich - Szlak Orlich Gniazd oraz sterczące, białe ostańce skalne.
Mniej widoczne, ale nie mniej liczne i atrakcyjne są jaskinie i groty namiętnie eksplorowane przez grotołazów i speleologów. Największe ich skupiska znajdują się w okolicach Ojcowa i w Sokolich Górach koło Olsztyna.
Na południu Jury istnieje niezwykle malowniczy Ojcowski Park Narodowy, najmniejszy spośród polskich PN, ale przyciągający turystów jak magnes, gdyż na niewielkiej powierzchni, zgromadziło się wszystko to, co tak urzeka na całej Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Istnieją też plany utworzenia Jurajskiego Parku Narodowego, ale co przyniesie czas, nie wiadomo.