TravelHoliday.pl

Wycieczka do Meksyku - śladami Majów i Azteków

Wakacje w Meksyku

W mediach co rusz pojawiają się przypuszczenia dotyczące terminu końca świata. Co za tym idzie, przypominane są przepowiednie z najróżniejszych epok historii. Społeczeństwo ogłupione takimi doniesieniami często wierzy we wszystko co zobaczy w telewizji lub przeczyta w Internecie.

Są też ludzie, którzy owe przepowiednie wzięli sobie tak do serca, że budują schrony i gromadzą żywność, mającą zapewnić zabezpieczenie przed śmiercią głodową. Najbardziej popularna przepowiednia pochodzi ze współczesnych interpretacji kalendarza Majów, zamieszkujących w czasach prekolumbijskich Mezoamerykę, a dokładniej tereny dzisiejszego Meksyku (oraz częściowo Belize, Gwatemali i Hondurasu).

Jednakże żyjący do dziś potomkowie Indian zdementowali już wielokrotnie wszystkie plotki i właściwie nie ma się już czym przejmować. Zatem czas najwyższy porzucić wszelkie obawy i spakować walizki wybierając się w podróż po Meksyku – naturalnie śladem starodawnych cywilizacji!

Prócz Majów na tamtym terytorium żyło również kilka mniejszych plemion indiańskich, choć rywalizować z nimi mogli jedynie Aztekowie, powszechnie znani przede wszystkim ze swoich krwawych rytuałów. Obie cywilizacje pozostawiły po sobie ślady, nie tylko w historii, ale także w odkrytych przez archeologów zabytkowych budowlach, przetrwałych setki lat i poddających się sile oraz częstotliwości obecnych w Meksyku ruchów tektonicznych.

Dla turystów Meksyk jest krajem mnóstwa kontrastów i nie chodzi tu jedynie o klimat, który jest bardzo zróżnicowany ze względu na swoje wyjątkowe położenie geograficzne i dużą rozciągłość południkową (ok. 3000 km). Różnice widać gołym okiem porównując mieszkańców wielomilionowych miast i kilkadziesiąt osobowych wsi - ci drudzy noszą bowiem tradycyjne kolorowe stroje i żyją tak jak ich przodkowie - z czasem wyznaczonym przez pory roku, zajmując się uprawą ziemi - natomiast miastowi ubiorem i zachowaniem bardziej przypominają Europejczyków. Wiąże się to z tym, iż przebywający w czasach konkwisty Hiszpanie mieli znaczący wpływ na wymieszanie się stylu życia, architektury i zwyczajów Starego i Nowego Świata.

Wakacje w Meksyku

Planujesz odwiedzić Meksyk - kolebkę Majów i Azteków, poszukaj wycieczkę w naszym serwisie www.ogloszeniaturystyka.pl, napisz do nas lub wyślij e-maila, a przygotujemy dla Ciebie podróż życia.


Meksyk

W meksykańskich miastach wiele zabytków pochodzi właśnie z czasów wielkich odkryć geograficznych i osiedlania się na przybyszów zza Oceanu Atlantyckiego, którzy znaleźli się tam szukając złota i przygód, podpartych przy tym misją szerzenia religii chrześcijańskiej. Niestety skończyło się tak, że wielotysięczne armie zacofanych militarnie tubylców zostały wybite w pień, a Hiszpanie na dobre osiedlili się na tamtych terytoriach przynoszących Królestwu bajeczne zyski, m.in. z wydobycia surowców mineralnych, gdzie do morderczej pracy wykorzystywali Indian. Ogromne bogactwo zostało również bezpośrednio wykradzione samym Majom i Aztekom, a były to w szczególności złote, przeważnie służące kultowi religijnemu naczynia oraz prawdopodobnie tablice z wyrytymi majańskimi kodeksami prawnymi. Na dnie Oceanu Atlantyckiego po dziś dzień spoczywają nie wyłowione dotąd statki, które zatonęły zabierając ze sobą niesamowite tajemnice, a także skrzynie wypełnione po brzegi wartościowymi kruszcami.

Jednakże nie tylko to przyciąga do Meksyku rzesze turystów – można sobie tutaj pozwolić na rozmaite formy aktywności fizycznej – opływające go z obu stron oceany, masywy górskie i piękne widoki nie pozwalają usiedzieć w miejscu. Jest to tak specyficzny kraj, którego nie da się poznać czytając przewodniki. Tutaj trzeba się znaleźć, wdychać świeże powietrze i smakować tradycyjnych potraw! Meksykanie znajdują na talerzach wszystko czego używa się na ich ojczystych ziemiach od stuleci. Ze względu na zróżnicowanie geograficzne i klimatyczne Meksyk jest producentem wielu różnych produktów rolnych - na stołach królują więc rozmaite gatunki fasoli, pomidory, kukurydze, ryby i owoce tropikalne, tortille oraz wszystkim doskonale znane papryczki chili, dzięki którym potrawy oryginalnej kuchni meksykańskiej są dość pikantne i aromatyczne. Będąc tam nie warto pomijać jedzenia tradycyjnych dań, ponieważ smakiem bardzo różnią się od polskich, a oprócz napawania się pięknymi widokami, trzeba dać również rozkosz podniebieniu.


Cholula, Meksyk

Turyści mają wiele możliwości na spędzenie swojego wolnego czasu w Meksyku. Najlepsze biura turystyczne oferują wycieczki na kilkanaście dni, co jest związane z ogromnym obszarem zwiedzania. Żeby zobaczyć wszystko i tak nie wystarczają dwa tygodnie, aczkolwiek podczas objazdówki na pewno znajdziemy się w tych najważniejszych i najbardziej popularnych turystycznie miejscach. Meksyk może pochwalić się również wieloma wyróżnieniami kultury i przyrody światowego dziedzictwa UNESCO. Są to m.in.: prekolumbijskie miasto Chichén Itzá, zespół zabytkowy w Morelli, malowidła naskalne w Sierra de San Francisco czy chociażby uprawy agawy oraz zabytkowe zakłady przetwórcze w regionie Tequilli. To ostatnie miejsce jest rajem dla smakoszy alkoholu – od setek lat produkuje się tu znaną na całym świecie tequille, a same uprawy agawy - oczywiście niesamowicie piękne - są uważane za element tożsamości narodowej. Na charakterystyczny krajobraz tego miejsca składają się czynne do dziś destylatornie z XIX i XX wieku, których liczba odzwierciedla rosnący wówczas na świecie popyt na ten trunek.

Wyjątkowym przeżyciem jest „załapanie” się na jesienny powrót motyli królewskich do rezerwatu biosfery – widok jest niesamowity, gdy miliony, a może nawet miliardy kolorowych skrzydeł trzepoczą na wietrze czy okrywają rosnące tam drzewa – ciekawostką jest, że pod ciężarem owadów, te masywne drzewa wręcz uginają się, co zdaje się być niewyobrażalne – przecież motyle są takie lekkie! Z kolei malowidła naskalne w Sierra de San Francisco są ogromną konkurencją dla francuskiej jaskini w Lascaux, ponieważ dzięki suchemu klimatowi i ograniczonej dostępności dla odkrywców, prehistoryczne dzieła są wręcz doskonale zachowane. Przedstawiają one postacie ludzkie oraz liczne gatunki zwierząt, przy czym w sposób wyrafinowany okazują wyraz kultury rodu, który je stworzył – świadczy o tym precyzja rysunków i różnorodność kolorów. Dzięki temu turyści mają szansę poczuć się jakby żyli tysiące lat wstecz i wyobrazić sobie jak wyglądało życie prehistorycznych mieszkańców naszej planety. Niecodziennie przecież widzi się dzieła namalowane ludzką ręką tak dawno temu.

Doskonale zachowały się również budowle starożytnych cywilizacji Majów i Azteków – sposób ich budowy do dziś zadziwia niektórych ludzi. Niekiedy słychać pogłoski, że autorami projektów są istoty żyjące w odległych galaktykach, bo jak wytłumaczyć tak niezwykłą jak na tamte czasy precyzję wykonania i niewyobrażalną dokładność? Jedno jest pewne – do zbudowania monstrualnych piramid, świątyni i sanktuariów potrzebne były ludzkie ręce, być może pracujące tam przez całe swoje życie. W Chichén Itzá, świętym mieście Majów znajdującym się na półwyspie Jukatan, założonym około 450r. (czyli mniej więcej 20 lat przed upadkiem cesarstwa rzymskiego), można podziwiać Świątynie Wojownika, El Castillo i pradawne obserwatorium astronomiczne El Caracol. Każda z tych budowli zbudowana jest w odmienny sposób i jest nacechowana symbolami wierzeń tej cywilizacji, np. świątynia zwana zamkiem została wzniesiona na piramidzie schodkowej złożonej z dziewięciu tarasów, której schody prowadzą na szczyt z czterech stron. Po każdej stronie jest 91 stopni, co razem daje ich 364, natomiast ostatni – 365 (ilość dni roku słonecznego) – stanowi wejście do świątyni.


Calakmul, Meksyk

Zwiedzając ruiny wyczuwa się magiczną aurę roztaczającą się nad tym miejscem od zamierzchłych czasów. Przez dwanaście wieków kluczową rolę w historii odgrywało położone w sercu lasu tropikalnego Tierras Bajas dawne miasto Majów - Calakmul (stan Campeche) – zajmujące powierzchnię 70km2. Majestatyczne i dobrze zachowane budowle wiernie odzwierciedlają życie w dawnej stolicy, którą według szacunków zamieszkiwało ponad 50 tys. mieszkańców. 45-metrowa piramida, największa spośród wszystkich w Meksyku i jedna spośród 6250 budowli tu odkrytych zachwyca turystów z całego świata. Osoby głęboko wierzące mogą w tym kraju odwiedzić jedno ze świętych miejsc jakim jest sanktuarium Matki Boskiej z Gwadelupe i przy okazji pomodlić się o zdrowie, pomyślność i w szczególności bezpieczny powrót do domu.

Jeśli nie lubimy mieć ograniczonego czasu korzystając z usług biura turystycznego, zawsze możemy wybrać się w podróż na własną rękę. Trzeba jednak pamiętać o komunikatywnej znajomości języka hiszpańskiego i czujności, gdyż jej brak może być gratką dla kieszonkowców czyhających w każdym dużym mieście. Jeżeli planujemy pobyt krótszy niż 90 dni nie potrzebujemy również wizy! A więc w Meksyku możemy bawić się aż 3 miesiące mając możliwość zasmakowania tamtejszego życia, potraw i poznania prekolumbijskiej architektury. Atrakcji nie da się zliczyć, a tym bardziej opisać na kartce papieru – najlepszą okazją do poznania meksykańskiego życia – tego starodawnego i współczesnego - jest tylko i wyłącznie podróż. Zatem, komu w drogę, temu czas!

Daniel Staszek

Źródło: www.ttg.com.pl
Fotografie pochodzą z serwisu flickr.com na licencji Creative Commons
Śródtytuły pochodzą z serwisu: TravelHoliday.pl
Portal Turystyczny TravelHoliday.pl


Wakacje last minute i tanie wakacje

Dodaj komentarz

Portal turystyczny TravelHoliday.pl sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi.
Korzystanie z Portalu Turystycznego TravelHoliday.pl i serwisu travel7.pl jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

Share to Facebook Share to Twitter Share to Linkedin Share to Myspace 

Reklama

Newsletter

Ten moduł wymaga komponentu Communicator
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania treści zawartych w serwisie TravelHoliday.pl
TravelHoliday.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści przesłane do portalu w celu publikacji w serwisie.
Informujemy, że stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka). Szczegóły dotyczące prowadzonej polityki wykorzystywania plików cookies znajdują się w naszej Polityce Prywatności.