Co należy wiedzieć o nurkowaniu
Oto kilka ważnych rad, o których warto pamiętać:- Pamiętajmy, aby zawsze mieć przy sobie licencję, książeczkę nurka, paszport i zaświadczenie medyczne nie starsze niż rok lub dwa miesiące, jeśli zamierzamy zdobywać certyfikat 1. stopnia.
- Pamiętajmy, aby przed wyjazdem sprawdzić stan uzębienia - ubytki mogą powodować silny ból związany ze zmianą ciśnienia pod wodą.
- Jeśli nie mamy ochoty nurkować nie nurkujmy. Zmęczenie, stres, spadek formy po alkoholu, katar to wystarczające powody, by odłożyć zejście pod wodę na inny dzień.
- Jeśli mieliśmy przerwę w nurkowaniu trwającą kilka tygodni lub miesięcy, musimy poinformować o tym klub, z którym chcemy zejść pod wodę. Prawdopodobnie trzeba będzie ponownie przystosować organizm do takiego wysiłku.
- Poinformujmy instruktora, przewodnika lub partnera o przebiegu naszych zanurzeń.
- Z podwodnych podróży nie należy niczego "przywozić" - wydobywanie z dna fragmentów wraków, muszli, skał jest zabronione. Pod wodą nie wolno także niczego dotykać - ryzyko poparzenia, ukąszenia lub ugryzienia jest duże.
- Nie zapomnijmy zasięgnąć informacji w Departamencie Spraw Morskich na temat pozwolenia na nurkowanie, zwłaszcza jeśli chodzi o tereny chronione. Schodząc pod wodę nielegalnie, ryzykujemy utratę sprzętu w razie kontroli. W trakcie nurkowania
- Jeśli robi się nam zimno, od razu zgłaszajmy to przewodnikowi. Nie rozgrzejemy się nurkując - im głębiej, tym zimniej.
- O ile jest to wygodne przy zanurzaniu - po co tkwić na powierzchni jak korek - "dodatkowe kilogramy" trzeba potem dźwigać. Dobrze zatem dopasujmy balast - nurkowanie jest przyjemne i bezpieczne przy odpowiednim wyważeniu. Zużywa się wtedy również mniej powietrza. Między dwoma zejściami pod wodę można stracić do 2 kg.
- Schodząc pod wodę z kimś po raz pierwszy, zawsze należy wcześniej przeprowadzić krótki wywiad. Warto dowiedzieć się, gdzie nieznajomy zdobywał poszczególne stopnie, kiedy ostatnio nurkował, czy był już w tym miejscu. Te same pytania stawiane przez drugą stronę świadczą tylko o odpowiedzialności i mądrości.
- Niewygodnie jest nurkować z zaparowaną maską. Aby jedna dobrze nam służyła, po kupieniu należy jej szybkę posmarować pastą do zębów i zostawić na noc. Rano dobrze ją wypłuczmy i powtórzmy czynność, od razu spłukując pastę. Później, przed każdym zanurzeniem najlepiej rozprowadzić na szybce ślinę i spłukać. Jeśli maska zdąży wyschnąć zanim wejdziemy do wody, czynność warto powtórzyć.
- Nie wsiadajmy do samolotu przez 24 lub 48 godzin, w zależności od liczby zanurzeń oraz ich głębokości.
Jeżeli chcecie pojechać na wczasy z nurkowaniem, to przygotujemy dla Was bardzo ciekawe propozycje. Współpracujemy ze sprawdzonymi organizatorami, którzy w swojej ofercie mają dużo doskonałych ofert turystycznych wczasów i wycieczek.
Kliknij tu i sprawdź wczasy lub wycieczkę last minute do Chorwacji w naszym serwisie www.ogloszeniaturystyka.pl lub napisz do nas lub wyślij e-maila a znajdziemy dla Ciebie podróż życia.
Fotografie pochodzą z serwisu flickr.com na licencji Creative Commons
TravelHoliday.pl