
Waluta: euro (EUR)
Język urzędowy: włoski
Inne języki: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki
Znajdź online wycieczkę i sprawdź oferty last minute
Przewodnik po Watykanie
PRZEPISY WJAZDOWE
Zgodnie z Traktatem Laterańskim zawartym między Stolicą Apostolską a Włochami wszystkich, którzy udają się do Watykanu, obowiązują przepisy pobytowe analogiczne do włoskich. Zalecenia regulujące kwestie praktyczne są podobne do obowiązujących we Włoszech, z uwzględnieniem szczegółowych zasad watykańskich dotyczących np. audiencji u Ojca Świętego, zwiedzania Muzeów Watykańskich i ogrodów czy korzystania z Archiwum i Biblioteki Watykańskiej.INFORMACJE DLA TURYSTÓW I PIELGRZYMÓW
Watykan jest siedzibą najwyższych władz Kościoła rzymskokatolickiego, rezyduje tu papież. Obywatele Watykanu to głównie wysokiej rangi dostojnicy kościelni, księża, zakonnicy, zakonnice i gwardia szwajcarska. W instytucjach Państwa-Miasta Watykan zatrudnionych jest blisko dwa tysiące osób. Terytorium Państwa Watykańskiego z trzech stron otoczone jest wysokimi murami. Wejście na teren Watykanu (poza Bazyliką Świętego Piotra i Muzeami Watykańskimi) jest możliwe tylko na podstawie specjalnej przepustki. Bazylikę Świętego Piotra i Muzea Watykańskie można zwiedzać przez cały rok. Zwiedzanie Bazyliki Świętego Piotra jest bezpłatne, do Muzeów Watykańskich natomiast należy zakupić bilet.Na terenie Watykanu obowiązują surowe wytyczne odnośnie stroju: kobiety muszą mieć zakryte ramiona i kolana, mężczyźni długie spodnie. Żeby wejść do Bazyliki, trzeba być ubranym w sposób stosowny do miejsca modlitwy. Do zwiedzania muzeum trzeba kupić bilet. Wiosną, latem i jesienią odbywają się Placu Świętego Piotra, w Auli Pawła VI lub w letniej rezydencji w Castel Gandolfo audiencje, w których każdy może wziąć udział. Watykan ma prawo bicia własnych monet, które są często unikatami numizmatycznymi. W watykańskich urzędach pocztowych w północnej części placu Świętego Piotra i w Muzeach Watykańskich można kupić i wysłać pocztówki z pieczęcią Watykanu.
Turystów i pielgrzymów udających się do Watykanu odsyłamy do strony internetowej: www.inforoma.info zawierającej wiele praktycznych informacji dotyczących m.in. organizacji pielgrzymek, zwiedzania miejsc świętych i muzeów oraz do oficjalnego serwisu internetowego Watykanu: www.vatican.va
Informacja o Watykanie
Watykan
Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanae) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.
Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież. Jest połączony unią personalną i funkcjonalną ze Stolicą Apostolską (łac. Sedes Apostolica, Sancta Sedes). Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. Oprócz tego do pracy przychodzi około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu (pracownicy poczty, radia, gazety, sklepów, dworca kolejowego i służby medycznej). Obywatelstwo watykańskie jest wyłącznie czasowe. Kardynałowie otrzymują je na czas pobytu w Rzymie.
Topografia miasta i budowle
Całe terytorium państwa watykańskiego od trzech stron otoczone jest murami. W kraju znajduje się zespół pałacowo-kościelny z Bazyliką świętego Piotra, placem św. Piotra, pałacem oraz wiele gmachów galerii, muzeów i budynków administracyjnych. Watykan posiada też Papieską Akademię Nauk i Obserwatorium Watykańskie założone w 1572 roku, oraz Ogrody Watykańskie. Niektóre części Rzymu należą do Watykanu np: 5 uniwersytetów, wiele kościołów, Bazylika Laterańska, Biblioteka Laterańska.Atrakcje turystyczne
- renesansowo-barokowy kompleks Bazyliki św. Piotra
- Muzea Watykańskie
- Muzeum Broni w dawnym więzieniu
- Pinakoteka
- Museo Chiaramonti
- Museo Sacro
- Museo Pio Clementino
- Museo Missionario-Etnologico
- Appartamento Borgia
- Kaplica Sykstyńska ze słynnymi freskami Michała Anioła
- Plac Świętego Piotra
- Brama św. Piotra
- Brama dzwonnicy
- Fontanna orła
- Pałac Sykstusa V
- Pałac Grzegorza XIII
- Wieża Mikołaja V
- Dziedziniec Gwardii Szwajcarskiej
- Pałac Belwederski
- Poczta Główna
- Mury Leoniańskie
Bazylika św. Piotra
Bazylika św. Piotra na Watykanie (wł. San Pietro in Vaticano) została zbudowana w latach 1506-1626 rzymskokatolicka bazylika na placu św. Piotra na Watykanie. To drugi co do wielkości kościół na świecie (powierzchnia: 23,000 m²) i jedno z najważniejszych świętych miejsc chrześcijaństwa.
Wedle tradycji stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża – jego grób leży pod głównym ołtarzem. W bazylice i w jej podziemiach znajdują się także groby innych papieży. Liczba odwiedzających bazylikę św. Piotra jest szacowana na kilkanaście milionów rocznie.
Oprócz bazyliki św. Piotra w Rzymie znajdują się jeszcze trzy inne kościoły mające tytuł bazyliki patriarchalnej. Są to:- Bazylika św. Jana na Lateranie,
- Bazylika św. Pawła za Murami,
- Bazylika Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej).
Historia Watykanu
Historia Wzgórza Watykańskiego sięga IV wieku, kiedy cesarz rzymski przekazał biskupom Rzymu jeden z pałaców. Państwo Kościelne, władane przez papieży, powstało później. Jego początek związany był z tzw. donacją Konstantyna, który miał darować papieżom Rzym wraz z okolicami.
Początkowo siedzibą papieży nie był sam Watykan lecz Lateran. Watykan był miejscem pielgrzymek do Grobu św. Piotra. W pobliżu już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa zbudowano klasztory, przytułki i schroniska. Powstały też liczne kramy kupieckie obsługujące podróżujących. Pierwsze umocnienia obejmujące bazylikę św. Piotra i Mauzoleum Hadriana zostały zbudowane podczas pontyfikatu papieża Leona IV pod koniec IX wieku.
Watykan stał się miejscem, gdzie papież mógł się schronić przed najeźdźcami. Przeniesienia siedziby papieskiej do Watykanu dokonał Grzegorz XI 17 stycznia 1377 po powrocie z Awinionu, kiedy zastał Pałac Laterański w ruinie. W połowie XV wieku papież Mikołaj V powiększył i upiększył budowle watykańskie, założył również Bibliotekę Watykańską. Jego następcy kontynuowali rozbudowę Watykanu – Sykstus IV wzniósł Kaplicę Sykstyńską (1475-1483), Aleksander VI wybudował wieżę nad kaplicą (Torre del Borgia), Juliusz II natomiast zatrudnił Bramantego do zbudowania nowej Bazyliki św. Piotra.
Państwo to utrzymało się do 1870, kiedy to armia króla Włoch Wiktora Emanuela II włączyła je do nowo powstającego Królestwa Włoch. Papież nie zgodził się z tą decyzją i ogłosił się więźniem Watykanu. Dopiero w 1929 faszystowski rząd włoski Benito Mussoliniego i Stolica Apostolska podpisali tzw. traktaty laterańskie, kończące spór i gwarantujące istnienie państwa Watykańskiego w obrębie pałacu i ogrodów watykańskich.