
Wybrzeża stanowią zabagnione niziny. Przez region przebiegają doliny rzek okresowych, głównie rzek: Victoria, Daly i Roper. Wodę czerpie się tu głównie ze studni artezyjskich. Większość obszaru Terytorium Północnego leży w strefie klimatu zwrotnikowego. Jedynie w północnej części panuje klimat podrównikowy. Średnie temperatury najzimniejszego miesiąca lipca wynoszą od 12ºC - 15ºC na południu do 25ºC na północy, natomiast najcieplejszego miesiąca stycznie od 25ºC - 28ºC w najwyższych partiach Gór MacDonella, przez 29ºC na wybrzeżu do 32ºC w części środkowej.
Roczne sumy opadów wynoszą od 120 mm na południowym- wschodzie do 1 500 mm na wybrzeżu. Terytorium Północne porasta w większości roślinność półpustynna z twardolistnymi trawami lub z niskimi zaroślami akacji (tzw. mulga). W północnej części występuje roślinność sawannowa i widne lasy eukaliptusowe, natomiast na bagnistych wybrzeżach - lasy namorzynowe (mangrowe). Znaczny obszar terytorium stanowią tereny chronione. Znajdują się tu parki narodowe Kakadu i Uluru, które są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Podstawę gospodarki Terytorium Północnego stanowi przemysł i turystyka. Wydobywa się tu głównie: boksyty, mangan, cynk, ołów, uran, miedź, złoto, srebro, ropę naftową i gaz ziemny. Prowadzi się tutaj ekstensywną hodowlę bydła, owiec i koni. Uprawia się także, choć na bardzo małą skalę: ryż, orzeszki ziemne, bawełnę, tytoń, warzywa i owoce. U wybrzeży morskich łowi się krewetki, ryby i perłopławy. Stolica terytorium - Darwin - jest głównym portem morskim północnego wybrzeża, jest także ważnym lotniskiem międzynarodowym.
Chcesz zwiedzić, wybrać się na wczasy lub znaleźć wycieczkę last minute do Darwin?
Kliknij tu i sprawdź wycieczkę do Darwin w naszym serwisie www.ogloszeniaturystyka.pl lub napisz do nas lub wyślij e-maila a znajdziemy dla Ciebie wyprawę życia.