TravelHoliday.pl

Syria

Syryjska Republika Arabska
Stolica: Damaszek
Waluta: funt syryjski (SYP);
1 USD = 56 SYP
Język urzędowy: arabski
Inne języki: angielski, francuski
Znajdź online wycieczkę i sprawdź oferty last minute

Przewodnik po Syrii

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy powinni ubiegać się o wizy pobytowe i tranzytowe w Ambasadzie Syrii w Warszawie. Osoby udające się do Jordanii mogą otrzymać wizy na granicy jordańsko-syryjskiej lub w przedstawicielstwie tego kraju w Damaszku. Cudzoziemcy wjeżdżający z terenu Syrii do Iraku muszą uzyskać odpowiednie zezwolenie w tutejszym biurze imigracyjnym; należy wówczas podać nazwę przejścia granicznego, przez które zamierza się opuścić Syrię. Z uwagi na zdarzające się problemy z uzyskaniem wizy wjazdowej do Libanu (np. kobiety poniżej 30. roku życia) oraz dość długotrwałe procedury wizowe w libańskiej placówce dyplomatycznej w Damaszku wskazane jest ubieganie się o wizę w Ambasadzie Libanu w Warszawie.

Do wjazdu na terytorium Syrii uprawnia paszport ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, nie ma również wymagań dotyczących posiadania określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przy wyjeździe drogą lotniczą od podróżnych pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości 1500 SYP, drogą lądową – 500 SYP.

Przed przekroczeniem granicy należy upewnić się, czy w paszporcie nie widnieją wizy, pieczątki bądź inne wpisy świadczące o jakimkolwiek związku z Izraelem (dotyczy to również wszelkich przedmiotów mających związek z tym krajem, a nawet pieczątek z egipskich i jordańskich przejść granicznych z Izraelem), ponieważ grozi to zawróceniem z granicy.

Władze syryjskie zezwalają obecnie na wjazd do Syrii zorganizowanych grup religijno-turystycznych, które w planie podróży zakładają również wcześniejszy pobyt w Izraelu, jednakże warunkiem jest uprzednie uzyskanie stosownego zezwolenia w damasceńskim oddziale Ministerstwa Turystyki przez miejscowego przedstawiciela organizatora.

PRZEPISY CELNE

Nie ma ograniczeń co do ilości wwożonych środków płatniczych. Cudzoziemcy planujący wywieźć z Syrii walutę obcą w kwocie przekraczającej 5000 USD powinni jej posiadanie zadeklarować przy wjeździe. Obowiązuje zakaz wywozu waluty syryjskiej w kwocie wyższej niż 500 SYP. Zakazany jest wywóz przedmiotów o wartości historycznej. Nie wolno także wywozić żywności konserwowej. W Syrii nie jest naliczany podatek VAT, przez co nie można ubiegać się o jego zwrot przy wywozie zakupionych produktów.

PRZEPISY PRAWNE

Obrót dewizami, poza wyznaczonymi miejscami, jest zakazany; kara za przestępstwa dewizowe wynosi od 2 lat pozbawienia wolności. Należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy własnym samochodem, gdyż w razie wypadków drogowych z udziałem pieszych postępowania sądowe są praktycznie zawsze rozstrzygane na ich korzyść, a zasądzane kary – wysokie.

MELDUNEK

Turysta objęty jest obowiązkiem meldunkowym, jeżeli przebywa w Syrii ponad 15 dni. W miejscowym biurze imigracyjnym należy okazać paszport i uzyskać stosowną pieczęć, uprawniającą najczęściej do dalszego, 30-dniowego pobytu. Na ogół jest to procedura dość prosta. W przypadku wizy wielokrotnej 15-dniowy okres liczony jest każdorazowo od daty kolejnego wjazdu. Upływ terminu ważności dokumentu, na podstawie którego cudzoziemiec przebywa w Syrii, może się wiązać z przykrymi konsekwencjami (np. cofnięciem z granicy z poleceniem uregulowania formalności meldunkowych). W przypadku pobytów w hotelach formalności załatwiane są bezpośrednio przez administrację obiektu.

UBEZPIECZENIE

Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe. Ze względu na dość skomplikowany system finansowo-bankowy mogą wystąpić problemy z akceptacją polskich polis ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie pojazdu turyści zmotoryzowani regulują w ramach pobieranej na granicy opłaty za wjazd.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA

Z uwagi na niskie zagrożenie epidemiologiczne szczepienia nie są wymagane. Osoby planujące dłuższy pobyt w Syrii (staże, praktyki) zobowiązane są do wykonania badania na obecność wirusa HIV, przy czym uznawane jest jedynie badanie wykonane w miejscowym szpitalu (koszt ok. 500 SYP). W przypadku podejmowania pracy niezbędne jest ponadto przedłożenie RTG płuc (również wykonanego na miejscu). Osoby o słabszym zdrowiu nie powinny wybierać się do Syrii latem, ponieważ suchy i gorący klimat powoduje częste podrażnienia dróg oddechowych i oczu. W okresie letnim następuje znaczny wzrost zachorowań na amebozę. Profilaktyka wymaga szczególnej dbałości o higienę przygotowywania posiłków, zwłaszcza owoców i warzyw; niewskazane jest korzystanie z kuchni ulicznych. Kłopoty żołądkowe zdarzają się z reguły wszystkim nieprzyzwyczajonym do miejscowej flory bakteryjnej. Okres aklimatyzacji trwa przeciętnie 3–4 dni.

Prywatne gabinety lekarskie o wielu specjalizacjach znajdują się praktycznie na każdej ulicy. Koszt wizyty podstawowej wynosi najczęściej 500 SYP, specjalistycznej – 1000-2000 SYP. W szczególnych przypadkach pomoc lekarska świadczona jest cudzoziemcom bezpłatnie, jednak standard oferowanych usług jest bardzo niski. Prywatne szpitale zapewniają lepszą opiekę medyczną; opłata za dobę pobytu wynosi od 2500 do 3500 SYP. Ponieważ znaczna część lekarzy kształciła się w europejskich lub amerykańskich uczelniach, z łatwością można porozumieć się po angielsku lub francusku. Miejscowe apteki oferują szeroki wybór farmaceutyków, głównie rodzimej produkcji, w bardzo niskich cenach. Większość produktów jest dostępna bez recepty (w tym antybiotyki). Część z aptek pełni dyżur całodobowy.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Kierowcy przejeżdżający przez Syrię nawet tranzytem (do 48 godzin) powinni dysponować międzynarodowym prawem jazdy. Za wjazd samochodem osobowym z silnikiem benzynowym pobierana jest opłata graniczna w wysokości 200 USD za miesiąc. Nie zaleca się podróżowania samochodem z silnikiem Diesla, gdyż wiąże się to z wysokimi opłatami wjazdowymi (275 USD za każdy tydzień pobytu). Benzyna bezołowiowa jest ogólnodostępna, olej napędowy – tylko dla posiadaczy specjalnego zezwolenia. Należy zwracać uwagę na miejsce tankowania paliwa – w mniejszych, przydrożnych stacjach jego jakość może znacznie odbiegać od obowiązujących norm. W przypadku kolizji, awarii pojazdu, czy konieczności wezwania policji drogowej należy dzwonić pod ogólnokrajowy numer alarmowy 115 (możliwe trudności z uzyskaniem połączenia).

PODRÓŻOWANIE PO SYRII

Poza licznymi strefami wojskowymi, po Syrii można podróżować bez ograniczeń. Niezbędny jest ważny dokument tożsamości (np. paszport z ważną wizą i stemplem z przejścia granicznego). Wykluczone jest podróżowanie bez specjalnej przepustki na Wzgórza Golan i przebywanie w ok. 40-kilometrowym pasie bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Izraelem.

W większych miastach i strefach podmiejskich opłaca się korzystać z licznych i tanich taksówek – koszt kilkukilometrowego przejazdu wynosi średnio ok. 50-75 SYP. Bardzo tania, choć mało wygodna jest komunikacja minibusami. Dobrze funkcjonuje dalekobieżna komunikacja autobusowa, a opłaty za przejazd nie są wygórowane. Pomiędzy większymi miastami funkcjonuje także kolej, której część taboru zapewnia komfortowe warunki, a koszt przejazdu jest nieco niższy od kosztu przejazdu autobusem. Niewskazane są dłuższe, piesze wędrówki poza miastami, gdyż można zostać zatrzymanym przez patrol policyjny i oskarżonym o włóczęgostwo, co grozi nawet wydaleniem z kraju.

BEZPIECZEŃSTWO W SYRII

W Syrii odnotowuje się niewielką liczbę przestępstw. Kradzieże zdarzają się sporadycznie, najczęściej w dużych skupiskach ludzi (np. bazary). Nie należy jednak pozostawiać rzeczy wartościowych w pokojach hotelowych ani w samochodach. Aby wezwać policję, należy dzwonić pod numer 112 lub odszukać policjanta (najczęściej na najbliższym skrzyżowaniu). Duża liczba uchodźców z Iraku spowodowała pewne pogorszenie poziomu bezpieczeństwa w Syrii.

RELIGIA, OBYCZAJE

Syryjczycy są na ogół bardzo tolerancyjni. Należy wszakże pamiętać o obowiązujących muzułmańskich normach religijnych i obyczajowych (odpowiednie zachowanie i ubiór w miejscach publicznych) oraz przestrzeganiu podstawowych zasad (wchodzenie do meczetów bez obuwia, kobiety w nakryciu głowy i w strojach z zakrytym dekoltem, najlepiej sięgających do kostek i w stonowanych ciemnych kolorach). Należy zrezygnować ze zwiedzania meczetów w piątki, szczególnie podczas modłów. W okresie Ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) niewskazane jest spożywanie posiłków i napojów w miejscach publicznych, palenie tytoniu, czy hałaśliwe zachowanie.

PRZYDATNE INFORMACJE

  • W hotelach, restauracjach i wielu sklepach o wyższym standardzie akceptowane są karty płatnicze. Wymiany waluty na miejscową można dokonać w hotelu lub banku. Cudzoziemcy regulują opłaty za pobyt w hotelach jedynie w walucie obcej (USD lub EURO). Upowszechniają się bankomaty, zlokalizowane zazwyczaj w sąsiedztwie banków. W razie konieczności przekazania do Syrii pieniędzy można skorzystać z usług firm transferowych (np. Western Union).
  • Telefonia komórkowa funkcjonuje bez większych utrudnień. Wszyscy polscy operatorzy oferują roaming na Syrię (niektórzy również na rozmowy wychodzące). Przewidując dłuższy pobyt, najlepiej zaopatrzyć się w kartę telefoniczną typu pre-paid, która kosztuje ok. 400 SYP. W punkcie sprzedaży należy okazać ważny dokument tożsamości. Połączenia międzynarodowe z tego typu telefonów są nieco droższe od telefonii stacjonarnej, lecz znacznie tańsze od połączeń roamingowych (20-40 SYP za minutę połączenia).
  • Pod względem klimatycznym najdogodniej zwiedzać Syrię w okresie marzec–maj i wrzesień–listopad.
  • Opłata za zwiedzanie zabytków jest stała i wynosi 150 SYP od osoby. Uczniowie i studenci mający międzynarodowe legitymacje mogą liczyć na znaczne zniżki w większości obiektów.
  • Dniem ustawowo wolnym od pracy jest piątek, jednakże administracja państwowa nie pracuje także w soboty. Zazwyczaj w większość dni wolnych sklepy i restauracje są otwarte, należy jednak zwracać uwagę na krótszy czas pracy, szczególnie w okresie Ramadanu i świąt religijnych (pierwszego dnia świąt Al-Fitr i Al-Adha wszystkie sklepy i restauracje są zamknięte).

Mapa Syrii

Pogoda

{weather Damascus,Syria}

Wakacje last minute i tanie wakacje

Dodaj komentarz

Portal turystyczny TravelHoliday.pl sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi.
Korzystanie z Portalu Turystycznego TravelHoliday.pl i serwisu travel7.pl jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

Share to Facebook Share to Twitter Share to Linkedin Share to Myspace 

Reklama

Newsletter

Ten moduł wymaga komponentu Communicator
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania treści zawartych w serwisie TravelHoliday.pl
TravelHoliday.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści przesłane do portalu w celu publikacji w serwisie.
Informujemy, że stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka). Szczegóły dotyczące prowadzonej polityki wykorzystywania plików cookies znajdują się w naszej Polityce Prywatności.