Region ten obejmuje prowincję Quebec, która zajmuje większą część półwyspu Lab-rador (wraz z jego nasadą) oraz południowo-wschodnią część doliny Rzeki Św. Wawrzyńca. Przeważa tu krajobraz wyżynny (tarcza kanadyjska), tylko na północnym wybrzeżu występują niziny.
Około 4/5 ludności stanowią Kanadyjczycy pochodzenia francuskiego. Głównymi miastami regionu, a zarazem największymi ośrodkami ruchu turystycznego są Quebec i Montreal.
Quebec — stolica prowincji — leży w górnej części estuarium Rzeki Św. Wawrzyńca.
Został założony przez de Champlaina w 1608 r. na terenie wioski indiańskiej. Wkrótce stał się ośrodkiem francuskiej kultury i handlu, a od 1663 r. oficjalną stolicą kolonii francuskiej — Nowej Francji. W 1759 r. został zdobyty przez Anglików. W okresie od 1851-55 i 1859-67 r. był stolicą Kanady. Jest podobny do starych miast europejskich (znajdują się w nim m.in. mury obronne). Do najważniejszych zabytków należą: cytadela (pierwsza połowa XIX w.) oraz budowle Starego Górnego Miasta (Old Upper Town) i Starego Dolnego Miasta (Old Lower Town), zwłaszcza ratusz - (pierwsza połowa XIX w.), bazylika Notre Damę (XVII w klasztor Św. Urszuli i seminarium,(XVII w. katedra Trójcy Świętej (początek XIX w.) i kościół Notre Damę des Victories (XVII w.) oraz hotel Chateau de Frontenac (XIX w.). W Parć d'Esplanade odbywają się każdego roku główne imprezy zimowego karnawału, trwającego 10 dni (festiwal podobny do Mardi Gras w Nowym Orleanie).