
Dziedzictwo kulturowe uznawane jest za główne źródło podtrzymujące zrównoważony rozwój, dlatego też musi być chronione i utrzymane. Palestyńskie dziedzictwo kulturowe charakteryzuje bogactwo i różnorodność. Wykopaliska archeologiczne prowadzone przez Departament ds.
Starożytności wzbogacają naszą wiedze na temat historii kultury Palestyny. Muzeum pełni podwójną rolę: po pierwsze chroni krajowe skarby archeologiczne, po drugie prezentuje zbiory szerszej publiczności.
Podróż do Palestyny i Izraela
Planujesz podróż lub wycieczkę do Izraela i Palestyny, poszukaj wycieczkę w naszym serwisie www.ogloszeniaturystyka.pl, napisz do nas lub wyślij e-maila, a przygotujemy dla Ciebie udany pobyt i sprawdzimy hotel.
Ministerstwo Turystyki i Starożytności stara się rozbudować ten sektor, pomimo niesprzyjającej sytuacji w kraju. Muzea są istotnym czynnikiem wpływającym na budowę tożsamość społeczno-kulturowej. Rozwój tej gałęzi wymaga współpracy wszystkich instytucji działających na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego.
Autonomii Palestyńskiej w ostatnich latach nie udało się sporządzić pełnej listy muzeów. Jednakże do najważniejszych działającym na tym terenie należą: Riwayia Muzeum w Betlejem i Muzeum Yassera Arafata w Ramallah. Ministerstwo Turystyki i Starożytności dzięki pomocy technicznej UNESCO opracowało ramy krajowej polityki na rzecz współpracy muzeów z innymi instytucjami lokalnymi i międzynarodowymi. Zakładają one utworzenie sieci informacyjnej o palestyńskich muzeach, która dostępna będzie dla Palestyńczyków i wszystkich odwiedzających.
Muzea chronią dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, zachowują pamięć o przeszłości, jak również odkrywają przed nami nieznane obszary historii. Są instytucjami kultury działającymi w służbie społeczeństwu. Chronią i przechowują wytwory materialne i niematerialne ludzkiego dziedzictwa.
Na terenie Palestyny odnaleźć można bardzo zróżnicowane dziedzictwo. Obszar, za który odpowiada Departament Dziedzictwa Zabytków i Kultury, jest rozproszony na terenie całego kraju. Znalezione zbiory pochodzą z różnych okresów archeologicznych – od paleolitu po czasy współczesne.
Prowadzone systematycznie wykopaliska archeologiczne w Palestynie w ostatnim wieku przyniosły ogromne ilości ciekawych znalezisk. Były one prowadzone w setkach różnych miejsc w tym na terenach: Jerozolimy, Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy.
Dziedzictwo kulturowe odgrywa znaczącą rolę w procesie budowania tożsamości narodu, ponieważ przedstawia historię osób żyjących na danym terytorium. Muzea mogą odegrać kluczową rolę w promowaniu i wzmacnianiu tych wartości.
Islamskie Muzeum Archeologiczne w Jerozolimie powstało w 1923 roku decyzją Najwyższej Rady Islamskiej. Znajduje się w południowo-zachodnim narożniku meczetu Al.-Aksa. Dziedziniec świątyni jest zarazem wejściem do muzeum. W swoich zbiorach zawiera bogaty materiał archeologiczny, jak również unikalne rękopisy.
Palestyńskie Muzeum Narodowe czy Rockefeller Muzeum we wschodniej Jerozolimie zostało otwarte w 1938 roku. Jest w posiadaniu tysiąca artefaktów odnoszących się do historii Palestyny – od momentu pojawienia się ludzkości, aż do początku do XVIII wieku. Muzeum znajduje się w strefie okupacyjnej od 1967 roku. Nieznane są liczby oryginalnych eksponatów, które zostały usunięte z terenu muzeum, nie podaje się żadnych informacji o lokalizacji i terminach prac badawczych. Większość Palestyńczyków nie ma dostępu do muzeum. Starania rządu skupione są na odzyskaniu dostępu do zbiorów i umożliwieniu zwiedzania wszystkim odwiedzającym.
Po zajęciu terenów w 1967 roku muzea etnograficzne zostały przekazane pod opiekę organizacjom społecznym, w tym muzeum: Dar et-Tifl w Jerozolimie, Muzeum Folkloru w Betlejem, Muzeum Folkloru w Al-Bierh. Głównym celem muzeów jest ochrona dziedzictwa kulturowego, które przyczynia się do podtrzymania tożsamości narodowej.
W ciągu ostatnich 12 lat otwarto kilka nowych miejsc pamięci – muzea powstały w historycznych budynkach: łaźnia osmańska w starszej części miasta Hebron, dom Jakaman w Betlejem z pomieszczeniem, w którym znajduje się koło do tłoczenia oliwy, budynek Ottoman w Tulkarem, muzeum w Pałacu Hisham w Jerychu, Qaser el-Basha w Gazie. Z nowych przedsięwzięć planowane są projekty w miastach: Dura, Jerycho, Betlejem.
Z wyjątkiem nielicznych kolekcji muzealnych wszystkie inne ekspozycje: prywatne i publiczne nie posiadają odpowiedniego systemu ochrony i konserwacji zbiorów, kompleksowych zapasów, jak również wykwalifikowanego personelu. Istnieje pilna potrzeba wprowadzenia nowych technologii do zarządzania, ochrony i prezentacji wystaw. Szczególny akcent powinno się kłaść na wdrażanie programów edukacyjnych, zwłaszcza wśród młodzieży w szkołach.