
Kolor Morza Bałtyckiego od strony szwedzkiej jest różno kolorowy od niebieskiego po czarny.
Szwecja jest krajem niekończących się równin i dalekich horyzontów, nad którymi rozciągają się chmury.
Utarte powiedzenie mówi, że w Szwecji przez cały rok panuje zima, co jest nie prawdą. Mimo że jest zimno od jesieni do wiosny. Kiedyś były czasy, gdy temperatura wynosiła -15 stopni Celsjusza, natomiast teraz jest około minus pięć, gdyż w ostatnich latach klimat się ocieplił.
Ponadto, mróz jaki znamy z Europy, jest raczej suchy i wietrzny. Jest to związane z jakością powietrza i położeniem Półwyspu Skandynawskiego.
Architektura - budynki drewniane, pomalowane są na czerwono (lub żółto, zielono) są typowe dla wsi i miast w całej Szwecji. Zimą w Szwecji, Norwegii i Finlandii typowymi zjawiskami są ciemne długie dni. Ciemność jest obciążeniem, ma niekorzystny wpływ na naszą psychikę. Na przykład, w Laponii, która leży za kołem podbiegunowym jest polarne lato dopiero w lipcu. Oznacza to, że słońce nigdy nie zachodzi przez cały miesiąc.
Latem i wczesną jesienią można przemierzać samochodem Szwecję, zabierając tylko śpiwór i namiot. Jeśli pogoda nam nie umożliwi noclegu pod gwiazdami, proponujemy by spędzić noc w tanich schroniskach młodzieżowych, które są gęstą siecią w Szwecji i można łatwo znaleźć je w Internecie.
Schroniska są odzwierciedleniem oryginalnych dwieście lat starych drewnianych budynków gospodarczych. Mieszkanie jest dosłownie za darmo (noc ze śniadaniem to koszt 1SK około 2,50 EUR).
Comments
Co z tego że pięknie, jak mało kto organizuje tam wyjazdy, bo mało chętnych, ludzie jeszcze wolą jeździć do oklepanego Egiptu.
Warto pojechać i zwiedzić Szwecję, niezapomniane wrażenia - gwarantuję, ale dlaczego tak mało jeszcze turystów z Polski odwiedza te miejsca? Ludzie obudźcie się, nie tylko Egiptem żyjecie, są inne piękne miejsca.