TravelHoliday.pl

Poradnik dla pasażerów linii lotniczych

Prezentujemy Państwu poradnik dla pasażerów korzystających z przelotów liniami lotniczymi. Radzimy zapoznać się z poradami w celu uniknięcia przykrych niespodzianek i problemów podczas odprawy na lotnisku, a także podczas samej podróży samolotem.

1. Czas odprawy

Pasażerowie zobowiązani są do przybycia do portu lotniczego w celu dokonania odprawy, nie później niż o godzinie wskazanej przez przewoźnika, co najmniej 1 godzinę przed odlotem, (co dotyczy tylko pasażerów podróżujących Polskimi Liniami Lotniczymi LOT ).

Pasażerowie linii low cost ( Ryanair, Norwegian ) powinni stawić się przy stanowiskach odprawy 2 godziny przed planowanym czasem odlotu samolotu. Odprawę zamyka się 40 minut przed planowanym czasem odlotu samolotu. Pasażer, który spóźni się do odprawy biletowo-bagażowej (check-in), nie otrzyma karty wstępu na pokład samolotu, nie posiadając tym samym możliwości odbycia danego rejsu.

Pasażerowie linii Ryanair , którzy spóźnią się na odprawę biletowo–bagażową (check-in), ale pojawią się przed odlotem samolotu przy stanowisku odpraw, mogą przebukować swój bilet na inny termin za opłatą 275 pln.

2. Wizy i inne dokumenty

Pasażer nieposiadający ważnej wizy i innych dokumentów podróżnych (paszport, świadectwa szczepień, itp.) wymaganych w krajach, które ma zamiar odwiedzić, ponosi ryzyko otrzymania odmowy przekroczenia granicy państwowej od władz kontroli granicznej.

Na rejsach do krajów Unii Europejskiej (jak Wielka Brytania, czy Irlandia) oraz w krajach będących członkami Europejskiej Strefy Ekonomicznej (EEA), jak Norwegia, pasażerowie mogą przekraczać granicę Państwa na podstawie dowodu osobistego, warunkiem jest, aby dokument był ważny, dane na nim umieszczone były poprawne, a zdjęcie w miarę aktualne. Pasażerowie powinni jednak pamiętać, że obecnie obowiązują nowe dowody osobiste i tylko takie będą honorowane.

Warto zabrać ze sobą wydruk potwierdzający rezerwację, który pasażer może samodzielnie wydrukować w domu zaraz po dokonaniu zakupu. Zawiera on numer rezerwacji potrzebny przy odprawie biletowo-bagażowej, jak również informacje o numerze lotu, godzinach odlotu i przylotu do lotniska docelowego.

3. Bagaż

Limity bagażu bezpłatnego
Rejsy krajowe (Polskie Linie Lotnicze LOT)

Klasa ekonomiczna
bagaż rejestrowany: 20 kg
bagaż podręczny: 1 sztuka bagażu podręcznego o łącznych wymiarach nieprzekraczających 115 cm i wadze do 6 kg oraz laptop

Rejsy do/z Europy i na/z Bliski Wschód (Polskie Linie Lotnicze LOT)

Klasa ekonomiczna
bagaż rejestrowany: 20 kg
bagaż podręczny: 1 sztuka bagażu podręcznego o łącznych wymiarach nieprzekraczających 115 cm i wadze do 6 kg oraz laptop

Klasa biznes
bagaż rejestrowany: 30 kg
bagaż podręczny: 1 sztuka bagażu podręcznego o łącznych wymiarach nieprzekraczających 115 cm, albo torba ubraniowa o szerokości 20 cm, dodatkowo teczka o wymiarach 45x35x23 cm albo oraz laptop. Łączna waga nie może przekraczać 9 kg.

Rejsy do/z USA i Kanady (Polskie Linie Lotnicze LOT)


Klasa ekonomiczna
bagaż rejestrowany: 2 sztuki, z tym, że wymiar jednej sztuki nie może przekraczać 158 cm, a drugiej przekraczać 140 cm. Jedna sztuka nie może ważyć więcej niż 23 kg.
bagaż podręczny: 1 sztuka o wymiarze nieprzekraczającym 100 cm i wadze do 6 kg

Klasa biznes
bagaż rejestrowany: 2 sztuki, z tym, że wymiar jednej sztuki nie może przekraczać 158 cm. Jedna sztuka nie może ważyć więcej niż 32 kg.
bagaż podręczny: 1 sztuka o wymiarze nieprzekraczającym 100 cm i wadze do 9 kg.
(http://www.lot.com/)

Bagaż dla podróżujących liniami Ryanair

Bagaż rejestrowany 15 kg na pasażera (przewoźnik nie zezwala na łączenie bagażu w ramach jednej rezerwacji, ani na przewożenie bagażu innego pasażera, który osobiście nie udaje się w podróż).
Bagaż podręczny 10 kg na pasażera, o łącznych wymiarach nieprzekraczających 55 cm x 40 cm x 20 cm. Koszt 1 torby bagażu rejestrowanego opłacanego przez Internet to 35 pln, a opłacanego na lotnisku – 70 pln. Za każdy dodatkowy kilogram (nadbagaż) powyżej 15 kg na pasażera, obowiązuje opłata w wysokości 53 pln/kg. Pasażerowie powinni pamiętać, że na jednego pasażera przysługuje tylko i wyłącznie 15 kg bagażu rejestrowanego, zakupienie dodatkowej torby 15 kilowej to dwukrotny koszt torby (70 pln x 2 = 140 pln) plus koszt nadbagażu 53 pln x ilość kilogramów nadbagażu (53 pln x 15 kg = 795 pln).

Pasażer może przewieść bagaż nietypowy jak sprzęt sportowy, czy instrumenty muzyczne. Przewóz takiego bagażu jest odpłatny: sprzęt sportowy opłacany przez Internet to koszt ok. 120 pln (http://www.ryanair.com/), opłacany na lotnisku czy przez Telefoniczne Centrum Obsługi – ok. 147 pln. Duże instrumenty muzyczne opłacane przez Internet to koszt ok. 120 pln (http://www.ryanair.com/), opłacane na lotnisku czy przez Telefoniczne Centrum Obsługi – ok. 147 pln. Mniejsze instrumenty jak: gitara, wiolonczela, skrzypce, altówka, można przewozić w kabinie po zarezerwowaniu i opłaceniu dodatkowego miejsca w samolocie.

Bagaż dla podróżujących liniami Norwegian

Pasażer ma prawo do zabrania na pokład samolotu jednej sztuki bagażu podręcznego o wadze nieprzekraczającej piętnastu (15) kg i o wymiarach nie większych niż 55x40x20cm. Dodatkowo Pasażer ma prawo odprawić bagaż rejestrowany o wadze nieprzekraczającej 40 kg (dwie walizki po 20 kg każda). Opłata za każdą walizkę to ok. 20 PLN od sztuki płatne przy wykupieniu biletu (http://www.norwegian.no/) lub ok. 41 PLN od każdej walizki, jeśli płacisz na lotnisku. Za każdy kilogram nadbagażu będzie pobierana opłata na lotnisku ok. 25 PLN.

Sprzęt sportowy o dużych gabarytach taki jak deski surfingowe czy rowery stanowią bagaż wielkogabarytowy, który jest przewożony tylko za dodatkową opłatą. Pasażer musi poinformować przewoźnika o potrzebie przewozu roweru, wielkogabarytowego instrumentu muzycznego czy deski surfingowej celem rezerwacji potrzebnego miejsca nie później niż na 48 godzin przed wylotem . W tej sprawie należy dzwonić na terenie Norwegii pod numer 815 21 815 ( wew. 2) lub pod +47 21 49 00 15 ( wew. 2) przy wykonywaniu rozmowy spoza Norwegii. Pasażerowie przewożący rowery na pokładzie samolotu muszą dokonać formalności związanych z odprawą pasażerską nie później niż na jedną (1) godzinę przed odlotem samolotu. Z przewozu wyłączony jest sprzęt windsurfingowy.

Niemowlęta i dzieci do lat dwóch i ich bagaż

Dla niemowląt i dzieci do lat dwóch można zabrać ze sobą torbę z rzeczami na podróż o wadze nieprzekraczającej 5 kg, w ten limit wliczane jest fotelik samochodowy, wózek głęboki lub spacerówka. Przewożąc niemowlaka lub dziecko do lat dwóch Pasażer nie jest uprawniony do zabrania kolejnej sztuki bagażu podręcznego na pokład samolotu.

Wózki dziecięce, dziecięce foteliki samochodowe, rowery, sprzęt do gry w golfa, narty, wędki i inny sprzęt sportowy jak również obrazy i inne delikatne przedmioty są przedmiotami, które nie nadają się do przewozu lotniczego. Jednak, gdy przewóz powyższych przedmiotów jest konieczny przypominamy, iż wyżej wymienione delikatne przedmioty muszą być dobrze opakowane tak, by nie zostały uszkodzone podczas przewozu.

4. Limity bezcłowe

Pasażerom w ruchu międzynarodowym przysługuje prawo przywiezienia do Polski bez opłat celnych z zachowaniem następujących norm nie więcej niż:
1 litra wyrobów spirytusowych, 2 litrów wina, 5 litrów piwa, 200 papierosów lub 50 cygar lub 250 g tytoniu/tabaki, perfum nie więcej niż 50 ml oraz wód toaletowych nie więcej niż 250 ml.
Dodatkowo oprócz w/w towarów, podróżny może przywieźć w bagażu osobistym inne towary, o łącznej wartości nieprzekraczającej równowartości 175 €, a podróżny poniżej 15 roku życia o łącznej wartości nie więcej niż 90 €.
Podróżny może skorzystać ze zwolnienia od ceł towarów, o których mowa wyżej w ramach ustanowionych norm ilościowych nie częściej niż 1 raz w miesiącu.

5. Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa pasażera

Należy zwracać uwagę na znaki zakazu lub ograniczenia postoju, szczególnie w pobliżu Terminala.
Należy strzec dokumentów podróży przed zagubieniem.
W przypadku zauważenia pozostawionego bez opieki bagażu, paczki, reklamówki, torby należy natychmiast o tym poinformować służby ochrony (umundurowane) lub personel Portu Lotniczego.
W sytuacji zagrożenia należy stosować się do poleceń wydawanych przez osoby umundurowane lub personel Portu Lotniczego.

6. Przedmioty niedopuszczone do przewozu

Pasażer zobowiązany jest usunąć z bagażu podręcznego oraz z rzeczy osobistych przedmioty niedopuszczone do przewozu w kabinie pasażerskiej, tj.,: noże zwykłe, składane lub sprężynowe, topory, broń białą, pałki, narzędzia, żyletki, brzytwy, nożyczki, pilniczki do paznokci, pincety, ostrza do kruszenia lodu, czekany, ciupagi góralskie, korkociągi, imitacje w/w przedmiotów, petardy, sztuczne ognie, itp.
Należy uważnie zapoznać się z informacjami bezpieczeństwa na bilecie lotniczym i tablicach informacyjnych.
Podczas kontroli bezpieczeństwa przed odprawą biletowo-bagażową pasażer powinien umieścić w bagażu rejestrowanym przedmioty niedopuszczone do przewozu w kabinie pasażerskiej.
Przedmioty niedopuszczone do przewozu w kabinie pasażerskiej nie będą przyjmowane do depozytu; pasażerowie są zobowiązani do ich usunięcia przed kontrolą bezpieczeństwa w gejcie.

Od 6 listopada 2006 roku: w bagażu podręcznym można przewozić jedynie małą ilość substancji płynnych. Pasażer ma prawo zabrać ze sobą maksymalnie 1 litr płynu, kremu lub żelu. Każde opakowanie, w którym znajdują się powyższe substancje nie powinno przekraczać objętości 100 ml i dodatkowo powinno być zapakowane w przezroczysty zamykany woreczek plastikowy, który należy okazać na wezwanie odpowiednich uprawnionych służb. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej www.baa.co.uk.

Dopuszczone do przewozu są: płyny umieszczone w bagażu przeznaczonym do odprawy, lekarstwa i składniki specjalnej diety przewożone w bagażu podręcznym, w tym pożywki dla niemowląt, które zostaną zużyte w trakcie podróży. Pasażer może również przewieść płyny jak napoje i perfumy, ale zakupione w strefie znajdującej się za punktem kontroli bezpieczeństwa, lub w sklepiku na pokładzie samolotu.

Pasażerowie zobowiązani są do przekazania personelowi w punkcie kontroli bezpieczeństwa wszystkich przewożonych płynów, wyjąć z bagażu notebooki i inne duże urządzenia elektroniczne, które zostaną poddane osobnemu prześwietleniu. Urządzenia elektroniczne muszą mieć naładowane baterie tak, aby można było włączyć je podczas kontroli.

7. Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa bagażu

 • Pasażer odpowiada za zawartość swojego bagażu.
 • Zalecane jest stosowanie walizek/toreb z zamknięciami (kłódki, zamki szyfrowe, zamki z kluczykiem, itp.).
 • Nie należy przyjmować żadnych przedmiotów do przewozu (paczek, prezentów, kopert, itp.) od innych osób.
 • Nie wolno pozostawiać bagażu bez opieki na terenie Portu Lotniczego.
 • Zabrania się pakowania następujących przedmiotów do bagażu rejestrowanego: przedmiotów delikatnych i nietrwałych, szklanych butelek, sprzętu elektronicznego takiego jak różnego typu komputery i inne urządzenia peryferyjne, biżuterii i kamieni szlachetnych, gotówki, kluczy, aparatów fotograficznych i kamer wideo, ważnych dokumentów, aktówek z wbudowanymi zabezpieczeniami alarmowymi, lekarstw, zaświadczeń medycznych oraz dokumentów tożsamości. Pasażer odpowiada za dopilnowanie czy bagaż jest prawidłowo zapakowany oraz nie zawiera niedozwolonych przedmiotów, zgodnie z powyższym wykazem.

8. Artykuły niebezpieczne

Ze względów bezpieczeństwa nie wolno przewozić w bagażu pasażerskim następujących artykułów:
 • substancji gazowych pod ciśnieniem,
 • substancji żrących, chemicznie aktywnych,
 • materiałów wybuchowych, pistoletów, amunicji, sztucznych ogni, kapiszonów, petard,
 • materiałów łatwopalnych ciekłych i stałych
 • materiałów radioaktywnych
 • walizek i neseserów z zainstalowanym systemem alarmowym,
 • środków utleniających
 • substancji trujących, chemicznych lub biologicznych,
 • innych artykułów niebezpiecznych, określonych przepisami przewoźnika
W ograniczonych ilościach mogą być przewożone środki medyczne i kosmetyki przydatne w podróży.

9. Urządzenia elektroniczne

Ze względów na bezpieczeństwo lotu, na pokładzie samolotów obowiązuje całkowity zakaz używania wszelkich przenośnych urządzeń emitujących fale o częstotliwościach radiowych:
– telefonów komórkowych, pagerów, aparatury radiowej nadawczo-odbiorczej, nadajników sterujących urządzeniami (np. zabawkami).
Zasilanie wyżej wymienionych urządzeń musi być bezwzględnie wyłączone przez cały czas pozostawania na pokładzie samolotu.
Dozwolone jest stosowanie komputerów, gier elektronicznych, odtwarzaczy magnetofonowych i CD, kamer video, itp. zgodnie z treścią komunikatów załogi.

UWAGA:

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z przedstawicielem linii lotniczej, z którą zamierzasz podróżować lub z jej telefonicznym centrum obsługi klienta.

Biuro podróży TravelHoliday.pl nie ponosi odpowiedzialności za aktualność niniejszego poradnika oraz za zmiany wprowadzane przez poszczególne linie lotnicze.
Wakacje last minute i tanie wakacje
Share to Facebook Share to Twitter Share to Linkedin Share to Myspace 

Reklama

Newsletter

Ten moduł wymaga komponentu Communicator
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania treści zawartych w serwisie TravelHoliday.pl
TravelHoliday.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści przesłane do portalu w celu publikacji w serwisie.
Informujemy, że stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka). Szczegóły dotyczące prowadzonej polityki wykorzystywania plików cookies znajdują się w naszej Polityce Prywatności.