
Południowy Tyrol jest spełnieniem marzeń każdego miłośnika sportów zimowych. 300 słonecznych dni w roku, doskonale utrzymane trasy narciarskie i majestatyczna sceneria wysokich gór nieustannie przyciągają narciarzy i turystów z całego świata.
Region oferuje doskonałe trasy zjazdowe i biegowe dla narciarzy i snowboardzistów na wszystkich poziomach zaawansowania. Początkujący narciarze mogą szkolić się w 63 szkółkach narciarskich. Po całym dniu spędzonym na stoku, można uczestniczyć w imprezach tzw. apres ski organizowanych w pobliżu dolnych stacji narciarskich lub wręcz na samych stokach. Południowy Tyrol jest nadal sekretnym miejscem dla narciarzy i tylko czeka na to, by go odkryć. Obecnie ok. 1 proc. odwiedzających ten region Włoch przyjeżdża z Polski.
Pasmo górskie Dolomitów leżące w Południowym Tyrolu, w lipcu 2009 zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tym samym dołączyło do zaszczytnego grona, do którego zaliczamy m.in. piramidy w Egipcie, Stonehange w Wielkiej Brytanii czy meczet Taj Mahal w Indiach. Dolomity to najwyższe rafy koralowe na świecie, przez wiele osób uznawane za najbardziej atrakcyjne krajobrazy górskie.
Warto tutaj połączyć narciarstwo z prawdziwą ucztą kulinarną. Na przykład zjeżdżając trasą narciarską na Santa Croce Col Alto lub spod schroniska Piz Sorega narciarze mijają aż 8 schronisk oferujących pyszne dania lokalnej kuchni. Jest to trasa szczególnie godna polecenia rodzinom z dziećmi i średnio-zaawansowanym miłośnikom białego szaleństwa, ponieważ charakteryzuje się dość łatwym poziomem trudności zjazdu.
Dolomiti Superski
Tutaj większość dolin może poszczycić się sieciami tras narciarskich na światowym poziomie. Dolomiti Superski to 12 ośrodków narciarskich, 1 200 km tras, a to wszystko dzięki jednemu wspólnemu karnetowi narciarskiemu. Każdy zjazd to kilka panoramicznych punktów widokowych, jak również tradycyjne, górskie schroniska, gdzie odwiedzający mogą skosztować kulinarnych dań pochodzących z regionu.Wizytówką Dolomiti Superski jest ośrodek narciarski Plan de Corones/Kronplatz, będący jednym z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich na świecie. Do "narciarskiej góry" można dojechać aż z trzech miejscowości, a skibusy kursujące pomiędzy 14 kurortami bezpłatnie dowożą narciarzy do wyciągów. Dzięki czemu np. od 2006 roku do karuzeli narciarskiej Sella Ronda dołączyła nowa, czarna trasa "Piculin" należąca do ośrodka Kronplatz.
Dzięki rozwijającej się technologii, w Południowym Tyrolu narciarze i snow-boardziści korzystający z systemu (skipassów) Dolomiti chip-card, mogą za pośrednictwem strony internetowej klikając w "ski-performance", wprowadzić swój kod z karnetu i mieć dostęp do wszystkich statystyk dotyczących ich wyczynów na stokach. Zobaczą ilość przejechanych kilometrów, różnice wysokości i mapę pokazującą system wyciągów, z których korzystali. To wszystko pozwala wyznaczyć cele na kolejny dzień, czy też pochwalić się osiągnięciami przyjaciołom po powrocie do domu.
Południowy Tyrol jest pierwszym regionem we Włoszech, który już w sezonie 2007/2008 wprowadził dzienny karnet narciarski Dolomiti chip-card. Po rejestracji można korzystać z dowolnie wybranych wyciągów, a wszelkie poniesione koszty będą ściągane automatycznie z karty kredytowej następnego dnia.