
Przedstawiamy wg nas, najciekawsze miejsca do żeglowania na świecie. Są to bardzo odległe i egzotyczne miejsca, jak i te bliższe.
1. Żeglowanie po Patagonii - Chile
Wprawdzie pogody w tym rejonie bywają paskudne i deszcz pada niemal codziennie, ale gdy na chwilę błyśnie słońce krajobraz jest niesamowity - u góry białe czapy na fioletowych i niebieskich lodowcach, potem szara skała urwisk, pod którymi kolorowe piargi atakowane są z dołu przez soczystą zieleń. A na samym dole głęboko granatowa woda, po której płynie się czekając, kiedy wściekłe szkwały williwaws zmienią jej kolor na biały.Legenda powiada, że zjedzenie czerwonych owoców berberysu zwanych tu calafates skutkuje niezawodnym powrotem w te rejony. Minęło 40 lat od pionierskiego rejsu "Śmiałego" dookoła Ameryki Południowej, a urok Patagonii ciągle trwa.
2. Żeglowanie w Guanabara - Brazylia
Odkrywcy myśleli, że to wielka rzeka, a ponieważ działo się to w styczniu - nadali zatoce nazwę rzeki Styczniowej - Rio de Janeiro. Ale to nie tylko samo miasto jest urzekające. Plaże Copacabana, Ipanema i Leblon okalają złotym piaskiem sporą część miasta i tu naprawdę warto pospacerować lub się wykąpać. Nad Zatoką dźwięczą rytmy samby i unosi się czar macumby. Można w czary nie wierzyć, ale misterium odbywa się tu na każdym rogu. Uroku zatoce dodają wzgórza, z których Corcovado i Głowa Cukru są najbardziej znane.3. Żeglowanie w Moorea - Polinezja Francuska
Kto nie lubi zgiełku i komercji wszechobecnej na Tahiti powinien popłynąć na sąsiednią wyspę Moorea. Drapieżna sylweta grzbietu górskiego nadaje wyspie niezwykły charakter, głęboko wrzynające się zatoki umożliwiają bezpieczne kotwiczenie. Na Moorea czuje się Polinezję taką, jaką zastali żeglarze z "Bounty".
4. Żeglowanie w Vilamoura - Portugalia
Ta niewielka mieścina na portugalskim wybrzeżu Algavre zasłynęła i rozbudowała się dzięki marinie strategicznie położonej na przedpolu Oceanu Atlantyckiego. Połączenia lotnicze z całym światem zapewnia niedalekie Faro z międzynarodowym lotniskiem.W ciągu kilkunastu lat od uruchomienia żeglarskiej mariny powstały wokół niej lokale rozrywkowe, restauracje, warsztaty, sklepy , a w dalszej linii wyrosły hotele i osiedla mieszkaniowe. Okazało się, że żeglarstwo napędza rozwój cywilizacyjny, co dało się już raz zauważyć w niedalekim Sagres, gdzie Książe Henryk zwany Żeglarzem wytyczał szlaki dla wielkich odkryć.