Ścieżki dla rodzin z dziećmi
Njurgulahti jest węzłem, z którego wychodzą niemal wszystkie szlaki w parku narodowym, wśród nich 4-kilometrowa znakowana ścieżka przyrodnicza, dostępna nawet dla rodzin z małymi dziećmi. Większość tras poprowadzono na stosunkowo małej przestrzeni pomiędzy rzekami Lemmenjoki i Vaskojoki. 18-kilometrowa pętla biegnąca między szałasami Kultala i Ravadasjärvi pozwala zwiedzić fascynujące tereny złotonośne. Pokonanie tego szlaku trwa zwykle dwa dni, ale wędrówkę można wydłużyć do 4 dni, wzbogacając podstawową trasę o przejście przez górę Ladnjoaivi do szałasu Vaskojoki i z powrotem. Wszelkie poważniejsze wycieczki w parku narodowym wymagają użycia mapy Lemmenjoki w skali 1:100 000, dostępnej w centrum przyrodniczym parku.Należy nie zapomnieć o pierwszym fińskich parku narodowym, założonym w 1938 r., chroni środowisko okolic góry Pallastunturi. Wspaniały 60-kilometrowy szlak turystyczny prowadzi ze wsi Hetta do hotelu Pallastunturi, tuż przy południowej granicy chronionego obszaru. Zimą pod Pallastunturi działa niewielki, lecz popularny ośrodek narciarstwa biegowego i alpejskiego (najdłuższa z tras zjazdowych ma 2 km).
W Centrum Przyrodniczym Pallastunturi, pod szczytem, można kupić mapy turystyczne, zabrać klucze do szałasów przy szlakach, otrzymać informacje o regionie, a szczególnie jego przyrodzie, a także obejrzeć prezentacje slajdów z komentarzem w kilku językach. Centrum przyrodnicze działa także w wiosce Hetta.
60-kilometrowy szlak ze wsi Hetta do hotelu Pallastunturi (lub odwrotnie) należy do najłatwiejszych spośród słynnych szlaków pieszych w Finlandii. Na jego przejście potrzeba 3 dni. Trasa jest dobrze oznakowana (mniej więcej co 50 m słupki), a po drodze spotyka się kilka szałasów, w których można znaleźć schronienie. Z powodu wielkiej popularności szlaku w sezonie, trzeba się liczyć z tłokiem w niektórych szałasach np. w Hannukuru przebywa czasem do 60 turystów naraz!
Turyści pokonujący pieszy szlak w Parku Narodowym Pallas-Ounastunturi mogą liczyć na bezpłatny nocleg w szałasach usytuowanych przy trasie (bez obsługi).
Lapońskie lato jest krótkie, ale jakże zachwycające. Dzięki geograficznemu położeniu słynne tutejsze białe noce trwają aż do września. W maju, po ustąpieniu śniegu, gdy wielomiesięczna północna noc zmienia się na świecące o północy słońce, nie mające zamiaru schować się za horyzontem przez ponad dwa miesiące, ziemia pokrywa się zielenią ,zmieniając się w połowie lata w kolorowy dywan. Właśnie w lipcu i sierpniu jest najlepsza pora na jagody, a we wrześniu dojrzewają borówki.
Urozmaicone tereny Laponii są rajem dla miłośników pieszych wędrówek. Dziesiątki mniejszych i większych, ale zawsze wyspecjalizowanych ośrodków turystycznych tego niepowtarzalnie pięknego regionu czeka na Was.
Chcesz zwiedzić, wybrać się na wczasy lub znaleźć wycieczkę last minute do Laponii ?
Sprawdź wycieczki do Laponii w naszym serwisie www.ogloszeniaturystyka.pl lub napisz do nas lub wyślij e-maila, a znajdziemy dla Ciebie wyprawę życia.
Fotografie pochodzą z serwisu www.flickr.com na licencji Creative Commons
TravelHoliday.pl