1. Jeżeli planujemy dłuższy wypoczynek, podczas którego nie będziemy często się przemieszczać, warto wybrać namiot o pojemności większej, które mają w nim mieszkać - przy dłuższym biwakowaniu idealne miejsce powinno być płaskie, osłonięte od wiatru i zacienione w godzinach południowych. Silne nasłonecznienie może spowodować odbarwienie namiotu.
2. Nie należy jednak stawiać namiotu bezpośrednio pod drzewem, ponieważ istnieje możliwość zabrudzenia przez ptaki oraz po deszczu długo jeszcze kapie z drzew. Przed rozbiciem namiotu wybrane miejsce trzeba dokładnie posprzątać z kamieni, szyszek, gałęzi, szkła.
3. Przed wyjazdem warto poszukać miejsc na biwak w pobliżu wody. - należny dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, przy rozbijaniu namiotu należy pamiętać by wszystkie zamki były zasunięte, nie należny go również nadmiernie napinać, natomiast w trakcie dłuższego biwakowania sprawdzać i regulować, - rozkładając rzeczy w namiocie, należny je tak rozmieścić by nie wypychały ścian namiotu, grozi to zamakaniem.
4. Należy unikać kontaktu z ostrymi, metalowymi przedmiotami z podłogą (krzesła turystyczne ) oraz pousuwać kamienie o ostrych krawędziach. Należy uważać na zachowanie odpowiedniej odległości palnika od ściany tropiku. To samo dotyczy również lamp gazowych.
5. Podczas biwakowania należy pamiętać o dobrej wentylacji namiotu, ponieważ występuje zjawisko kondensacji pary wodnej, po zakończeniu biwakowania należy dokładnie wysprzątać namiot. Najlepiej składać go w stanie suchym, a jeśli nie jest to możliwe, to jak najszybciej go wysuszyć.
6. Należy pamiętać, że zewnętrzna strona podłogi jest zawsze wilgotna i wymaga dodatkowego osuszenia. Do mycia podłogi lub tropiku najlepiej użyć samej wody lub wody z mydłem.
Zamki błyskawiczne należy systematycznie konserwować parafiną lub silikonem. Stelaż zazwyczaj nie wymaga konserwacji.