Majorka już od wielu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Mimo napływu turystów, mieszkańcom udało się zachować jej pierwotny charakter uchronić od większych zmian.
Wyspa jest zbudowana głównie z wapieni mezozoicznych a głównym miastem wyspy jest Palma de Mallorca. W małych wioskach z kościółkami przy rynku nadal królują jasne domki pokryte dachówką. Majorka jest największą wyspą wchodzącą w skład Archipelagu Balearów.
Położona na Morzu Śródziemnym, na wschód od wybrzeży Hiszpanii, stanowi wymarzone miejsce udanego wypoczynku. Bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna wyspy pozwala również na aktywny wypoczynek.
Wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży wyspy rozciąga się skrasowiałe pasmo górskie Serra de Tramuntana, z najwyższym szczytem Puig Major, wznoszącym się na wysokość 1445 m n.p.m.. Drugim co do wysokości szczytem jest Puig Massanella - 1367 n.p.m.. Południowo-wschodnią część wyspy zajmuje wyżyna z rozwiniętą rzeźbą krasową, część centralna natomiast ma charakter nizinny.
W środkowej części wyspy, gdzie znajduje się urodzajna nizina, uprawia się winorośla, oliwki, truskawki, figi, cytrusy i warzywa. W górach prowadzi się wypas owiec. Na wyspie przeważa przemysł spożywczy i rzemiosło artystyczne (biżuteria, ceramika), nastawione na obsługę licznych turystów. Wyspa słynie ze swych kąpielisk i salin morskich.
Jako pierwsi około 1000r p.n.e zajęli Fenicjanie, następnie przez kilka wieków na wyspie panowali Grecy, którzy nadali nazwę Balearom nazwę od słowa ballein czyli strzelać z procy. Z wyspy wywodzili się procarze, którzy brali udział w wojnach punickich. W starożytności należała do Kartaginy i Rzymu (przez 5 wieków)), którzy założyli na Majorce miasta Pollentia (obecnie Alcudia) i Palmaria (obecnie Palma de Mallorca), przejściowo była podbita przez Wandalów i Wizygotów (V i VI wiek n.e), a później przez Arabów, którzy ostatecznie zdobyli Majorkę w 902 r n.e.
W wyniku rekonkwisty od 12 września 1229 w posiadaniu Aragonii. W latach 1276–1349 stanowiła część samodzielnego Królestwa Majorki. Później znowu aragońska i hiszpańska. W swojej historii Majorka była też wielokrotnie obiektem ataków piratów. U jej zachodniego brzegu, na wysepce Sa Dragonera, Barbarossa miał swoją bazę. Wiele miast w tych czasach powstawało w oddaleniu od brzegu, aby uniknąć złupienia przez piratów. W latach 1838–1839 przez jakiś czas gościł na niej Fryderyk Chopin, co upamiętnia otwarte w 1929 muzeum kompozytora w miejscowości Valldemossa.
W czasach dyktatury generała Franco zakazano używania na wyspie innego języka niż język hiszpański, choć obecnie na wyspie status języka urzędowego ma zarówno język hiszpański, jak i język kataloński. Od lat 50 XX wieku na Majorce doszło do burzliwego i niekontrolowanego rozwoju turystyki. Początkowo budowano gigantyczne betonowe hotele, który znacznie szpeciły naturalny krajobraz.
W latach 90 XX wieku jednak wyburzono wiele betonowych molochów i obecnie powstające hotele mają bardziej kameralny charakter i muszą spełniać warunki ochrony środowiska naturalnego.
W roku 1999 wprowadzono na wyspie podatek ekologiczny wynoszący 1 euro dziennie od przebywającego turysty, co spotkało się jednak z negatywną reakcją i doprowadziło do spadku liczby turystów. W 2003 wycofano się z tego podatku. W roku 2004 33 plaże Majorki uzyskały Błękitną Flagę.
Malownicze szlaki wędrowne prowadzą do miejsc ukazujących drugie oblicze wyspy: majestatyczne góry, położone wśród nich uśpione wioski, stare klasztory (w tym La Cartuja w Valdemosa, gdzie przebywał Fryderyk Chopin) czy tajemnicze, owiane nutą romantyzmu zaciszne miasteczka.
Chcesz zwiedzić, wybrać się na tanie wczasy lub znaleźć wycieczkę last minute na Majorkę do Hiszpanii?
Kliknij tu i sprawdź wycieczkę do Hiszpanii w naszym serwisie www.ogloszeniaturystyka.pl lub napisz do nas lub wyślij e-maila, a znajdziemy dla Ciebie podróż życia.