WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy udający się do Liberii muszą mieć wizę, o którą należy ubiegać się w jednej z ambasad Liberii, np. w Bonn, Brukseli, Paryżu, Londynie lub w krajach sąsiednich. Formalnie nie wymaga się posiadania określonych kwot pieniędzy, ale służby imigracyjne mogą pytać o środki finansowe na czas pobytu.
UBEZPIECZENIE
Zagraniczne ubezpieczenia nie są honorowane.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze, potwierdzone wpisem do międzynarodowej książeczki zdrowia (podróżujący może być na lotnisku poproszony o jej okazanie), zalecane są szczepienia przeciw cholerze oraz żółtaczce typu A i B. Przez cały rok istnieje zagrożenie malarią; duże jest też zagrożenie tzw. chorobami brudnych rąk. Należy przestrzegać ogólnych zasad higieny tropikalnej: unikać picia surowej wody i jedzenia owoców ze skórką, często myć ręce itp. Nie zaleca się kąpieli w stałych zbiornikach wodnych z powodu znacznego ryzyka zachorowania na bilharcjozę. Uwaga: Infrastruktura medyczna w zasadzie nie istnieje.
PODRÓŻOWANIE PO LIBERII
Po Liberii można podróżować tylko samochodem terenowym z napędem na cztery koła. Odradza się wyprawy do regionów północnych, gdzie do niedawna trwały działania wojenne. Czynne są połączenia autobusowe, lecz najwygodniejsze i najbardziej powszechne są taksówki. Po wieloletniej wojnie domowej trwa odbudowa infrastruktury kraju.
BEZPIECZEŃSTWO W LIBERII
Przyjazdy turystyczne są odradzane, a podróż po kraju podejmuje się zawsze na własne ryzyko. Jeśli podróż jest konieczna, przed przyjazdem należy bezwzględnie zapoznać się z aktualną sytuacją. Zaleca się przebywanie głównie w stolicy. Zagrożenie przestępczością wszelkiego rodzaju jest bardzo duże, często zdarzają się rabunki. Sytuacja gospodarcza kraju jest zła. Policja nie ma możliwości udzielenia pomocy w razie kradzieży. W Liberii nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, a znaczne oddalenie urzędu obejmującego Liberię swym zasięgiem kompetencyjnym (Ambasada RP w Abudży) praktycznie uniemożliwia jakąkolwiek pomoc polskim obywatelom poszkodowanym na terenie tego kraju. Problemem może być również pomoc służb konsularnych w przypadku utraty dokumentów czy pieniędzy, gdyż w Monrowii jest tylko kilka przedstawicielstw zagranicznych, a ich personel jest ograniczony do minimum.
PRZYDATNE INFORMACJE:
Najkorzystniej jest wwozić dolary amerykańskie, które można wymienić w każdym banku i które często traktowane są jako równorzędny środek płatniczy.