Waluta: lari (GEL), 1 GEL = 100 tetri;
1 USD = 1,73 GEL; 1 EUR = 2,28 GEL (kurs z listopada 2006 r.)
Język urzędowy: gruziński
Inne języki: rosyjski, angielski
Znajdź online wycieczkę i sprawdź oferty last minute
Przewodnik Gruzja
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP, tak jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej, korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez okres do 360 dni . Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 360 dni jest paszport, ważny co najmniej pół roku dłużej niż deklarowany czas pobytu. Jeśli obywatele RP zamierzają pozostać w Gruzji ponad rok (np. jeśli chcą podjąć pracę, naukę, lub z innych koniecznych przyczyn), muszą zalegalizować swój pobyt. Można to zrobić poprzez Ambasadę Gruzji w Warszawie, a w przypadku pobytu w Gruzji - Główny Urząd - Tsereteli Avenue 67a; Agencja District Saburtalo - Budapeszt St.N2; Agencja District Vake - Irakli Abaszydze św N68.
W przypadku zatrudnienia należy dopełnić wszystkich formalności związanych z legalizacją pobytu przez pracodawcę. W przypadku, gdy cudzoziemiec opuści terytorium Gruzji do dziesięciu dni po upływie terminu jego legalnego pobytu nie ponosi odpowiedzialności administracyjnej w postaci kary.
Cudzoziemiec przebywający w Gruzji, w okresie do trzech miesięcy po upływie okresu pobytu, który opuści terytorium Gruzji dobrowolnie, ma prawo do wyjazdu z terytorium Gruzji bez przeszkód. Ponadto jest wówczas zobowiązany do zapłaty określonej kary przed lub po wyjeździe z kraju. W przypadku, gdy kwota nie zostanie uiszczona, nie otrzyma ponownie wizy aż do uregulowania zadłużenia.
Przy wjeździe do Gruzji trzeba wypełnić deklarację celną i ankietę migracyjną. Przy wjeździe samochodem osobowym nie będącym własnością kierującego wymagane jest posiadanie notarialnej zgody właściciela na korzystanie z pojazdu.
PRZEPISY CELNE
Nie ma specjalnych przepisów prawnych dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy, a przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Wymagane jest wypełnienie deklaracji celnych przy wjeździe i wyjeździe. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.PRZEPISY PRAWNE
Przemyt, posiadanie oraz sprzedaż nawet najmniejszej ilości narkotyków lub środków psychotropowych są surowo karane (powszechnie stosuje się areszt tymczasowy, po postawieniu zarzutów podejrzany zostaje tymczasowo aresztowany). W pozostałych przypadkach kodeks karny nie odbiega swoimi rozwiązaniami od polskiego.MELDUNEK
Turyści nie podlegają obowiązkowi meldunkowemu.UBEZPIECZENIE
Posiadanie ubezpieczeń osobowych nie jest obowiązkowe. Nie ma też towarzystw współpracujących z polskimi firmami. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC (zielona karta).SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie są wymagane żadne szczepienia. Występuje jednak zagrożenie cholerą, dyfterytem, gruźlicą i żółtaczką zakaźną. Żywność kupiona na bazarach może być przyczyną chorób zakaźnych. Woda w sieci wodociągowej w większości miast nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. W wielu zbiornikach wodnych, jak jeziora i stawy, obowiązuje zakaz kąpieli ze względu na występowanie w nich bakterii cholery.
Publiczna służba zdrowia jest na bardzo niskim poziomie. Opieka medyczna dla turystów jest odpłatna. W Tbilisi i większych miastach czynne są prywatne przychodnie lekarskie (istnieje możliwość hospitalizacji). Wizyta w klinice prywatnej kosztuje od 40 USD.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Podróżujący samochodem powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy. Przekraczając granicę, w punkcie kontrolnym należy pobrać zaświadczenie o charakterze wwozu pojazdu („wjazd czasowy” lub „import”); w przypadku nie przedstawienia tego dokumentu właściwym władzom grozi wysoka kara pieniężna. Należy unikać jazdy samochodem o zmierzchu i w nocy. Kierowcy i piesi często nie przestrzegają zasad ruchu drogowego, dlatego poruszanie się po drogach wymaga dużej ostrożności. Dozwolona prędkość w terenie zabudowanym to 60 km/godz., a w niezabudowanym 90 km/godz.PODRÓŻOWANIE PO GRUZJI
Władze Gruzji nie sprawują kontroli nad separatystycznymi republikami Abchazji i Osetii Płd. Wjazd do nich jest obecnie utrudniony dla cudzoziemców i możliwy tylko w szczególnych przypadkach. Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem gruzińskim, nielegalne jest przekraczanie granic Abchazji i Osetii Płd. od strony Federacji Rosyjskiej.
Dla cudzoziemców oraz osób nie posiadających obywatelstwa gruzińskiego wyjazd do terytoriów okupowanych jest udostępniony tylko: do Autonomicznej Republiki Abchazji – ze strony m. Zugdidi; do regionu Cchinwali (do terytoriów byłego Autonomicznego Regionu Płd. Osetii) – ze strony m. Gori. W szczególnych przypadkach jest możliwie wydanie specjalnego pozwolenia na wjazd na terytoria okupowane przez rząd gruziński, gdy służy to interesowi państwa Gruzji lub w celach de okupacji i pomocy humanitarnej oraz pokojowego rozwiązania konfliktu.Na pozostałym terytorium Gruzji nie ma ograniczeń w podróżowaniu, w niektórych regionach sytuacja bezpieczeństwa jest jednak niezadowalająca. Szczególną ostrożność należy zachować na terenach przylegających do stref konfliktu (np. rejon Akhalgori, wieś Perevi). Sieć połączeń kolejowych między miastami w Gruzji jest słabo rozwinięta, ale możliwe jest podróżowanie pociągiem np. z Tbilisi do Batumi. Liczni przewoźnicy prywatni oferują tanie połączenia mikrobusami, zarówno lokalne, jak i międzymiastowe. Od połowy września 2010 r. Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły bezpośrednie połączenie na trasie Tbilisi-Warszawa.
BEZPIECZEŃSTWO W GRUZJI
Po konflikcie zbrojnym w sierpniu 2008 r. poziom bezpieczeństwa w Gruzji uległ ogólnemu pogorszeniu. Większość zniszczeń wojennych została szybko usunięta przez władze centralne, jednak poziom bezpieczeństwa na obszarach sąsiadujących z Abchazją i Osetią Płd. pozostaje niski, zdarzają się tam m. in. incydenty z użyciem broni palnej. Sytuacja ta dotyczy części obszarów, gdzie stacjonuje misja obserwacyjna Unii Europejskiej (EUMM Georgia), tj. fragmentów prowincji Shida Kartli, Samegrelo-Zemo Svaneti i Imereti. Ze względów bezpieczeństwa MSZ odradza podróżowanie do separatystycznych republik Abchazji i Osetii Płd. (a także rejonu Akhalgori i okolic Perevi).
MSZ ostrzega ponadto, że możliwości opieki konsularnej nad obywatelami polskimi na znajdujących się poza kontrolą władz w Tbilisi terytoriach separatystycznych republik Abchazji i Osetii Płd. są bardzo ograniczone. W Tbilisi – stolicy Gruzji dosyć często odbywają się demonstracje polityczne, zazwyczaj mają spokojny charakter, jednak zalecamy unikać dużych zgromadzeń, gdyż były również przypadki przemocy.
RELIGIA, OBYCZAJE
Gruzja to kraj wielonarodowościowy i zarazem wielowyznaniowy. Najliczniej wyznawaną, a zarazem oficjalną religią jest prawosławie (65 proc. ludności to wierni Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej), następnie islam (11 proc.), głównie w Adżarii i na terenach zamieszkanych przez Azerów. Kolejną dużą grupę stanowią wierni kościoła ormiańskiego (8 proc., głównie w pasie przygranicznym z Turcją i Armenią) oraz wyznawcy judaizmu.
Katolicy to zdecydowana mniejszość. W większości cerkwi dostępnych dla turystów od zwiedzających wymaga się skromnego ubioru, długiej spódnicy lub spodni, a w sporadycznych przypadkach nakrycia głowy u kobiet (chusta).
ŚWIĘTA
Ustawowo wolne od pracy dni to: 1, 2, 7 i 19 stycznia, 3 i 8 marca, 9 kwietnia, 9, 12 i 26 maja, 28 sierpnia, 14 października, 23 listopada oraz ruchome Święta Wielkanocne.PRZYDATNE INFORMACJE
- Warunki codziennego życia w Gruzji polepszają się. Występują jeszcze okresowe przerwy w dostawie prądu i wody, szczególnie na prowincji.
- Nie ma problemów z zaopatrzeniem w produkty codziennego użytku.
- W miastach, oprócz autobusów, środkiem komunikacji są kursujące po wyznaczonych trasach mikrobusy. Są one tanie, jednak dość często zdarzają się w nich kradzieże kieszonkowe.
- Obecnie coraz powszechniej dostępne są bankomaty w dużych miastach, istnieje możliwość zapłacenia kartą kredytową m.in. w hotelach znanych na całym świecie sieci i supermarketach.
- Większość gruzińskich urzędów pracuje od 10.00 do 18.00 (z godzinną przerwą między 13.00 a 14.00). Sklepy z reguły otwarte są w godz. 10.00–18.00 lub 19.00, sklepy spożywcze od 9.00 do 20.00, a często do 23.00.
Comments
no niestety na Tbilisoba nie dam rady już, ale pomyślałam o innej opcji, na dłuższy wyjazd: Polecieć do Tbilisi, a wrócić z Erewania. Loty w podobnych cenach, a można sobie podróż życia za naprawdę rozsądną cenę zafundować.
Pod koniec października odbywa się w Tbilisi festiwal Tbilisoba. Czyli duże święto Jednym słowem dużo żarcia i morze gruzińskiego wina. Potrzebny jest urlop na poniedziałek, a może wtorek. Masz rację ceny biletów LOTu już tak nie odstraszają, nawet na nowych kierunkach, takich jak Tbilisi.
Radek, w zależności od daty można znaleźć nawet taniej, dziś poszperałam i znalazłam za neicałe 530zł w dwie strony :) zresztą z Armenią sprawa ma się podobnie, Azja stoi otworem :)))
Gruzja jest coraz popularniejsza. Może wyjazd na Sylwestra.Ceny zdaje się nie są zbyt wygórowane. Choć tanio to chyba i tak nie będzie, bo choć połączenie LOTem w obie strony to trochę przeszło 1100zł to na przynajmniej 2 osoby to niezła suma.Znajomi byli w zeszłym roku na wakacjach-byli zadowoleni