TravelHoliday.pl

Dominika

Wspólnota Dominiki
Stolica: Roseau
Waluta: dolar wschodniokaraibski (XCD);
1 USD = 2,65 XCD (kurs z 10.04.2008)
Język urzędowy: angielski
Inne języki: patois
Znajdź online wycieczkę i sprawdź oferty last minute

Przewodnik Dominika

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE

Od obywateli polskich nie są wymagane wizy przy wjeździe na Dominikę pod warunkiem ze pobyt nie przekracza 21 dni. Pobyt można przedłużyć w Departamencie Migracji Kwatery Głównej Policji w Roseau. Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy przed planowanym wyjazdem. Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego oraz wystarczającej ilości środków finansowych na utrzymanie się podczas pobytu.

PRZEPISY CELNE

Należy deklarować wwożone i wywożone środki finansowe. Inne przepisy celne nie odbiegają od powszechnie stosowanych.

MELDUNEK

Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIA

Uznawane są międzynarodowe ubezpieczenia. Lekarz może jednak zażądać zapłaty w gotówce pomimo posiadanego ubezpieczenia.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA

Przy wjeździe z Afryki lub Ameryki Południowej może być wymagane szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane szczepienie przeciw żółtaczce i durowi brzusznemu oraz profilaktyka przeciw dengue (odstraszacze komarów). Należy unikać spożywania nieprzetworzonej żywności. Możliwa jest bezpłatna opieka medyczna w szpitalach publicznych. Koszt wizyty lekarskiej w prywatnej klinice od 30 – 50 USD. Polecany szpital: Princess Margaret Hospital

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Miesięczne pozwolenie na prowadzenie pojazdu można uzyskać na podstawie ważnego międzynarodowego prawa jazdy, po wniesieniu opłaty w wysokości ok. 30 USD. Ruch uliczny lewostronny.

BEZPIECZEŃSTWO NA DOMINICE

Nie występuje większe zagrożenie przestępczością, turyści mogą ewentualnie paść ofiarą drobnych kradzieży.

ŚWIĘTA

1 i 2 stycznia – Nowy Rok, Karnawał (dwa dni w lutym, święto ruchome), Wielki Piątek, Wielkanoc (niedziela i poniedziałek), poniedziałek po Zielonych Świątkach, pierwszy poniedziałek maja i sierpnia, 3 listopada - Święto Niepodległości, 4 listopada – Dzień Wspólnoty, 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie.

Informacje o Dominice

Dominika

(Dominica, Wspólnota Dominiki – Commonwealth of Dominica) – państwo na wyspie o nazwie Dominika na Morzu Karaibskim w grupie Wysp Zawietrznych (Małe Antyle), pomiędzy Gwadelupą i Martyniką.
Dominika jest małym państwem wyspiarskim leżącym w Ameryce Środkowej, w grupie Wysp Zawietrznych wchodzących w skład Małych Antyli. Ta niewielka wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku. Kraj ten cechuje się górzystym krajobrazem i równikowym klimatem.

Geografia Dominiki

Dominika jest krajem na który składa się jedna wyspa, która od północy graniczy przez cieśninę Dominika z francuskimi wyspami Îles des Saintes i Marie-Galante w departamencie zamorskim Gwadelupa, natomiast od południa przez cieśninę Martynika z Martyniką. Dominika należy do fizyczno-geograficznej jednostki wysp śródziemnomorza amerykańskiego. Wyspa ma słabo rozwiniętą linię brzegową, niewielkie i słabo zaznaczone zatoki występują na jej wschodnim wybrzeżu. Wybrzeże jest przeważnie skaliste i na wielu odcinkach wysokie, miejscami występują niewielkie plaże.

Dominika leży na styku dwóch płyt tektonicznych i jest pochodzenia wulkanicznego. Wyspę budują skały wulkaniczne pochodzące z czwartorzędu. We wschodniej nadbrzeżnej strefie Dominiki występują starsze pochodzące z trzeciorzędu wulkanity. Na wulkanicznych stokach występują gorąca źródła siarczane oraz wyziewy solfatar i fumaroli. Wyspa jest aktywna sejsmicznie i wulkanicznie.

Dominika jest państwem górzystym, gdzie tereny nizinne ograniczają się od strefy nadbrzeżnej. Góry Dominiki są niskimi górotworami, a rzeźba terenu jest urozmaicona. Najwyższy szczyt - wulkan Morne Diablotins o wysokości 1 442 m n.p.m. Drugi co do wysokości szczyt - Morne Trois Pitons wznosi się na 1 387 m n.p.m. Oba szczyty usytuowane są południkowo, i w ten sposób wyznaczają kształt wyspy, która jest wydłużona zgodnie z przebiegiem środkowej części łuku Małych Antyli.

Sieć rzeczna kraju jest gęsta, ale wszystkie rzeki są krótkie i przeważnie mają postać potoków i strumieni, co wiąże się z ukształtowaniem powierzchni. Cechą jest występowanie licznych wodospadów i progów. Najważniejsze z nich to Roseau i Layon. Mimo dużych rocznych opadów i braku wyraźnej pory suchej, rzeki cechują się zmiennością wodostanu, najniższy ich stan ma miejsce zimą, a najwyższy latem. Żadna z rzek nie jest żeglowna, mają one jednak duży potencjał hydroenergetyczny.

Szata roślinna jest bardzo dobrze zachowana. Dwie trzecie kraju pokrywają tropikalne lasy wiecznie zielone. W lasach tych występuje wiele gatunków drzew, a do najważniejszych należą mahonie, drzewa chlebowe i cedry. Charakterystyczne dla tych lasów jest występowanie lian i epifitów, a także liliowatych i storczykowatych. Charakterystyczne są także palmy, które rosną w każdym zakątku wyspy.

Fauna pomimo, że występują dobre warunki siedliskowe jest uboga, i należy do neotropikalnej krainy antylskiej. Na Dominice nie ma dużych ssaków, liczne są gryzonie, z największym z nich aguti, a także nietoperze. Liczne są także gady, głównie węże i jaszczurki. Bogaty jest świat ptaków około 130 gatunków, głównie morskich. Z lądowych charakterystyczne są kolibry. Wody morskie, obfitują w różne gatunki jak żółwie olbrzymie, Kraby i delfiny.

W 1975 roku utworzono Park Narodowy Morne Trois Pitons, wokół wulkanu.

Klimat na Dominice

Dominika leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego, charakteryzującego się wysokimi opadami deszczu i średnimi temperaturami powyżej 20 °C. Wyspę oblewają ciepłe prądy morskie, kształtujące wilgotny klimat regionu.

Temperatury są wysokie i w okresie zimowym wynoszą średnio 24-25°, a w letnim średnie wartości wynoszą 27-28 °C. Nie występują temperatury ekstremalne, dobowe amplitudy są niewielkie. Nieco nisze wartości termiczne notuje się wyżej w górach, jednak na terenach górskich średnia roczna jest wyższa niż 20 °C, co jest związane z niską wysokością gór.

Opady są bardzo wysokie przez cały rok. Najniższe wartości notowane są na wybrzeżu, gdzie średni opad wynosi 1 750 mm. Największe deszcze występują w górach, gdzie maksymalne wartości osiągają 6 250 mm rocznie. Nie ma wyraźnej pory suchej, choć w okresie zimowym natężenie opadów jest niższe niż latem. Przez cały rok panuje wysoka wilgotność powietrza sięgająca 90% i nie schodząca poniżej 70%. Latem i wczesną jesienią rokrocznie wyspa jest nawiedzana przez cyklony tropikalne i sztormy.

Historia Dominiki

Wyspa zamieszkiwana przez Indian Karaibów oraz Arawaków, została odkryta 3 listopada 1493 przez Krzysztofa Kolumba i nazwana na cześć Dnia Pańskiego. Od 1632 kolonizowana ona była przez Francuzów, ale w 1763 roku stała się posiadłością angielską. W 1871-1940 była częścią Brytyjskich Wysp Podwietrznych. W 1958-1962 należała do Federacji Indii Zachodnich. Kraj uzyskał pełną niepodległość w rocznicę odkrycia przez Kolumba, 3 listopada 1978.

Pierwszym premierem został przywódca Partii Pracy Dominiki Patrick John. Jego autorytarny styl sprawowania władzy szybko doprowadził do powstania opozycji. Wybory w 1980 zdecydowanie wygrała Partia Wolności, głosząc program poparcia dla wolnej przedsiębiorczości. Jej przywódczyni, Eugenia Charles, została pierwszą kobietą, która objęła urząd premiera Dominiki.

W 1981 Johna posądzono o udział w przygotowaniu spisku antyrządowego i ogłoszono stan wyjątkowy. W następnym roku stanął przed sądem, który go uniewinnił. W 1985 proces wznowiono, Johna uznano za winnego i skazano na 12 lat więzienia. Po tym wydarzeniu nastąpiło przegrupowanie partii lewicowych, które utworzyły nową Partię Pracy Dominiki. Stała się ona główną siłę opozycyjną wobec Partii Wolności Dominiki.

Charles była wybierana na dwie kolejne kadencje (1985) i (1990). W 1993 zrezygnowana z funkcji przywódcy swojej partii, ale pozostała na stanowisku premiera.Wybory w 1995 wygrała Zjednoczona Partia Pracujących Dominiki, a jej przywódca, Edison James, został premierem. W 1998 na prezydenta wybrano Vernona Shawa. Wybory parlamentarne w 2000 wygrała Partia Pracy Dominiki. Z jej ramienia urząd premiera objął Rosie Douglas, który obiecał zwalczyć korupcję. Po jego nagłej śmierci rządy objął Pierre Charles. W 2003 prezydentem Dominiki został Nicholas Liverpool. Po nagłej śmierci Charlesa jego funkcję przejął Roosevelt Skerrit. W 2005 kierowana przez niego Zjednoczona Partia Pracujących Dominiki, ponownie wygrała w wyborach parlamentarnych.

Atrakcje turystyczne

Nietypową atrakcją wyspy są źródła mineralne oraz górskie jezioro z wodą podgrzewaną przez ulatniające się podziemne gazy. Ciekawa formą zwiedzenia lasu tropikalnego jest przejazd wśród koron drzew kolejką linową, dającą możliwość życia ogromnej menażerii ptaków, jaka występuje na Dominice. Szczególnie upodobały sobie to miejsce papugi. Dwa gatunki papug obecnych na wyspie nie występują nigdzie indziej na świecie. Są to: amazonka cesarska (Amazona imperialis), która jest narodowym ptakiem Dominiki oraz amazonka dominikańska (Amazona arausiaca).

Słynnym produktem jest dominikańskie piwo kubuli, które w 2002 roku otrzymało Złoty Medal w konkursie Monde Selection Aword, organizowanym przez browarników belgijskich. Na Dominice, oprócz standardowych atrakcji oferowanych przez „karaibskie raje”, można obserwować wieloryby oraz przyjrzeć się bliżej życiu i zwyczajom Indian karaibskich – Kalinago, których około 500-osobowa populacja zamieszkuje jeszcze wyspę.

MapaPogoda

Prognoza pogody Roseau, Dominika

{weather Roseau,Dominica}

Wakacje last minute i tanie wakacje

Dodaj komentarz

Portal turystyczny TravelHoliday.pl sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi.
Korzystanie z Portalu Turystycznego TravelHoliday.pl i serwisu travel7.pl jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

Share to Facebook Share to Twitter Share to Linkedin Share to Myspace 

Reklama

Newsletter

Ten moduł wymaga komponentu Communicator
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania treści zawartych w serwisie TravelHoliday.pl
TravelHoliday.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści przesłane do portalu w celu publikacji w serwisie.
Informujemy, że stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka). Szczegóły dotyczące prowadzonej polityki wykorzystywania plików cookies znajdują się w naszej Polityce Prywatności.