To niezwykle ciekawy region położony w Polsce południowej, na granicy województwa śląskiego i małopolskiego, rozciągający się pomiędzy górnym biegiem rzeki Soły na zachodzie oraz Orawki i Skawy na wschodzie.
Beskid Żywiecki stanowi najwyższą grupę górską (po Tatrach) w polskiej części Karpat. Najwyższym szczytem jest Babia Góra (1725 m npm), która wraz z utworzonym tu Babiogórskim Parkiem Narodowym oraz rezerwatem biosfery UNESCO zapewnia turystom niezapomniane wrażenia. To jedyna w Beskidach góra przywodząca na myśl alpejskie szczyty. Potrafi być naprawdę niebezpieczna, szczególnie zimą.
Kolejnym ciekawym szczytem jest Pilsko (1557 m npm), którego północno-zachodnie stoki w sezonie zimowym stają się prawdziwym rajem dla amatorów białego szaleństwa. Liczne wyciągi i trasy zjazdowe spełnią oczekiwania najbardziej wymagających narciarzy.
Cała Żywiecczyzna słynie z pięknego krajobrazu. Wyniosłe szczyty sąsiadują z malowniczymi dolinkami, poprzecinanymi potokami. W tych zagłębieniach terenu ulokowały się urocze miejscowości z zachowaną tradycyjną, ludową zabudową i żywą kulturą góralską. Najpopularniejsze z nich to: Zawoja, Korbielów, Rajcza, Zwardoń i Jeleśnia.
Beskid Żywiecki to również wspaniałe miejsce uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Znakowane szlaki turystyczne oraz bogata baza noclegowa ułatwiają przemierzanie tej pięknej, górskiej krainy. Najpiękniejszym chyba szlakiem beskidzkim jest tutejszy Worek Raczański (z Wielką Raczą - 1236 m npm), ciągnący się od Zwardonia po Wielką Rycerzową (1226 m npm).